چاپ کد خبر: 113143
8 خرداد 1402

۷ نشانه وجود مار در خانه شما که باید حواستان باشد

با وجود اینکه طیف گسترده ای از گونه های مار هیچ تهدیدی برای انسان نیستند، اما وجود این موجودات، به ویژه مارهای سمی مانند مار زنگی، اغلب باعث ایجاد ترس و نگرانی می شود. اگر حرکات غیرقابل توضیحی را در باغ خود مشاهده کنید یا صداهای عجیب و غریبی را در خانه خود می شنوید، اینها می تواند نشانه های حضور احتمالی مار در اطراف خانه شما باشد.

درک و عمل به این نشانه ها می تواند به شما کمک کند تا با این موجودات فریبنده همزیستی داشته باشید و در عین حال خطرات مرتبط با آنها را کاهش دهید.

شما متوجه چند سوراخ در حیاط خود شدید و اکنون می ترسید که در آنها مار وجود داشته باشد. حتی ممکن است مار را در حال ورود یا خروج از یک سوراخ دیده باشید. این باعث می شود که شما تعجب کنید که با سوراخ های مار در حیاط چه کار کنید.چه مارهای سمی و چه غیر سمی، تعداد کمی از مردم می خواهند این مشکل را روی دستان خود داشته باشند.

با این حال، مانند بسیاری از مشکلات در زندگی، این یکی نیز احتمالا خود به خود حل نخواهد شد. در عوض، شما باید کاری در مورد آن انجام دهید. این مقاله اولین چیزی است که برای دستیابی به آن چیزی است. اما قبل از اینکه به سراغ راه حل ها برویم، باید تأیید کنیم که مار سوراخ را اشغال کرده است.

در این مطلب ، ما به دنیای جذاب این خزندگان بی اندام، زیستگاه و رژیم غذایی آنها خواهیم پرداخت. علاوه بر این، ما شما را از طریق شناسایی نشانه‌های حضور مار در داخل و اطراف خانه‌تان راهنمایی می‌کنیم و به شما این امکان را می‌دهیم که محیطی امن و ایمن داشته باشید.

۱. مشاهده پوست مار 

اگر با یک قطعه خشک و پوسته پوسته پوست مار در نزدیکی ورودی منتهی به دیوارها یا مناطق محدود خانه خود مواجه شدید، می تواند نشانه ای قوی از وجود مارها باشد. این ریزش یا پوست اندازی یک اتفاق طبیعی در مارهای سمی و غیر سمی با بزرگتر شدن آنهاست. پوست ریخته شده، اغلب به صورت یک لایه نیمه شفاف و خشک ظاهر می شود که شکل مار را منعکس می کند.

۲. صداهای عجیب و غریب و ناآشنا


صداهای غیرمعمولی که از مناطق کم نور یا مرطوب خانه شما منتشر می شود ممکن است وجود یک مار را نشان دهد. این خزندگان اغلب فضاهای سرد و خلوت مانند زیرزمین، اتاق زیر شیروانی و اتاق های رختشویی را که فعالیت محدودی در آن وجود دارد، برای پنهان شدن و تخم گذاری ترجیح می دهند. بنابراین، اگر متوجه هر گونه صدای خش خش غیرمنتظره ای از این مناطق شدید، احتمال وجود مار در آنجا وجود دارد.

۳. سوراخ مار

مارها اغلب حفره ها یا سوراخ هایی را در زمین حفر می کنند تا به عنوان مخفیگاه خود یا برای سرپناه از آن استفاده کنند. احتمالاً این سوراخ ها را در باغ ها یا هر منطقه ای با خاک نرم پیدا خواهید کرد. سوراخ‌هایی که مارها ایجاد می‌کنند معمولاً گرد و به اندازه یک چهارم هستند و لبه‌های صافی دارند. اگر با چنین سوراخ های غیرعادی برخورد کردید، مراقب باشید، زیرا می تواند نشان دهنده وجود یک مار در مجاورت شما باشد.

سوراخ های مارها را در حیاط خود شناسایی کنید و مشخص کنید که آیا آنها خالی هستند یا خیر.

سوراخ مار را با سیمان، توری، سیم یا چنگال بپوشانید.هنگام کار در اطراف سوراخ مارها احتیاط کنید و قوانین محلی خود را بررسی کنید.مخفیگاه ها و منابع غذایی را حذف کنید تا حیاط شما کمتر از مارها پذیرایی کند.

۴. فضولات و مدفوع مار


مدفوع مار یکی دیگر از شاخص های مهم حضور آنها در اطراف خانه شما است. ظاهر فضولات مار می تواند بر اساس گونه متفاوت باشد، اما به طور کلی، آنها شبیه گلوله های کوچک، استوانه ای یا بیضی شکل هستند. گاهی اوقات، این مدفوع ممکن است شبیه مدفوع پرندگان باشد، اما حاوی عناصر متمایز مانند مو و استخوان از طعمه آنها است.

به دنبال مدفوع مار باشید. مدفوع مار شبیه لوله هایی با رنگ های تیره و رگه های ادرار سفید و گچی در قسمت هایی از آنها است. همچنین ممکن است استخوان و خز در مدفوع وجود داشته باشد، اما اجتناب ناپذیر نیست.

معمولاً می‌توانید این فضولات را در نزدیکی مکان‌هایی که مارها به عنوان مخفیگاه استفاده می‌کنند، مانند شکاف‌ها، توده‌های سنگ یا محل های انباشت چوب پیدا کنید. بنابراین، توجه به این نشانه‌ها می‌تواند تا حد زیادی به تشخیص حضور احتمالی مار کمک کند.

اگر یک نشانه عالی در مورد مدفوع مارها وجود داشته باشد، شناسایی آنها آسان تر از فضولات بسیاری از حیوانات دیگر است که ممکن است در باغ شما زندگی کنند. مدفوع مار اغلب سیاه یا قهوه ای با چندین توده روی آنها به شکل چوب و جامد است.

این سرنخ‌ها احتمالاً برای شناسایی مدفوع آنها کافی است، اما موارد بیشتری نیز وجود دارد.    ماده گچی مانند سفید به نام اورات نیز یک نشانه مهم در فضئلات مار است.این ترکیب سفید و سیاه یا قهوه ای را ببینید و می توانید مطمئن شوید که مارها آنجا هستند.

۵. ردپای مار


یک نشانه دیگر که باید از آن آگاه بود وجود ردپای مار است. اگر ردپای مار مانندی را در مناطق گل آلود مشاهده کردید، می تواند نشان دهنده حرکت مار باشد. ردهای مار معمولاً به صورت دو خط موازی نمایش داده می شوند که یک الگوی S شکل متمایز را تشکیل می دهند. به دنبال چنین مسیرهایی در باغچه یا هر مکانی با خاک سست باشید.

نوع حرکت خزنده معمولاً در مارها دیده می‌شود زیرا آن‌ها هیچ گونه اندامی برای راه رفتن یا دویدن ندارند. در نوع حرکت خزنده، مار معمولاً می‌تواند بدن خود را با کمک ماهیچه‌ها و پولک‌های قوی خود به جلو حرکت دهد. ماهیچه‌های مار وقتی با پوست شل، منعطف و لزج شکمش ترکیب می‌شوند، به راحتی آن را قادر می‌سازند بدون خم شدن ستون فقرات به جلو حرکت کند. سه نوع سبک حرکت خزیدن یا جابجایی در مارها دیده می‌شود. اینها حرکت «مارپیچ» (Serpentine)، حرکت «پیچش کناری» (Sidewinding) و «حرکت کنسرتینا» (Concertina) هستند.

در حرکت مارپیچ، مار امواج خمش را در جهت عقب از بدن خود عبور می‌دهد. با حرکت مار به سمت جلو، بدن به صورت یک سری منحنی‌های سینوسی پرتاب می‌شود. حرکت سرپانتین یا مارپیچ در صورتی مفید است که مار در مسیر خود بین سنگ‌ها، چنارهای علف و سایر موانع خزیده باشد. این کار از سر خوردن مار به پهلو و حرکت سریع به جلو جلوگیری می‌کند. در حرکت جانبی، مار با خم کردن بدن خود به شکل S منحنی و عبور دادن آن منحنی‌ها به پایین بدن خود، در سراسر یک سطح حرکت می‌کند. در هر مرحله، مار به موازات خط حرکت فعلی خود، جهت خود را تغییر می‌دهد.

۶. مشاهده مار


ردیابی یک مار واقعی، اگرچه به طور بالقوه یک تجربه آزاردهنده است، اما ملموس ترین شواهد وجود آن را ارائه می دهد. مارها می توانند در قسمت های مختلف خانه شما زندگی کنند، از زیرزمین، اتاق زیر شیروانی و گاراژ گرفته تا فضاهای بیرونی مانند باغ ها و بوته ها. با مشاهده مار، حفظ فاصله ایمن و اجتناب از تحریک یا تلاش برای نزدیک شدن به مار بسیار مهم است.

۷. گونه های طعمه مورد نظر مار

یکی از نشانه های کمتر آشکار اما همچنان گویا عدم حضور ناگهانی جوندگان یا سایر موجودات کوچک در اطراف خانه شما است. اگر قبلاً متوجه حضور مکرر موش‌ها، موش‌ها، قورباغه‌ها، مارمولک‌ها یا سایر پستانداران کوچک شده‌اید، اما اکنون کاهش قابل توجهی را مشاهده کرده‌اید، این می‌تواند نشان دهنده وجود مار باشد. مارها این موجودات را شکار می کنند و ورود آنها می تواند فعالیت های معمول سایر حیات وحش منطقه شما را مختل کند.


اگر مار را در اطراف خانه خود مشاهده کرده اید، باید اقداماتی را برای محافظت از خود و خانه خود در برابر هجوم انجام دهید. مناطقی را که در آن مارها دیده اید را بررسی کنید و بررسی کنید که آیا سوراخی در زمین ممکن است نشان دهنده وجود لانه باشد. خودتان با این نقاط برخورد نکنید زیرا احتمال حمله مارها زیاد است. در عوض، می‌توانید جایی که آنها هستند را یادداشت کنید و قبل از ورود یک شرکت کنترل آفات یادداشت کنید. به یاد داشته باشید که مارها مناطق تاریک، مرطوب و خنک مانند زیرزمین ها و فضاهای خزیدن را ترجیح می دهند. آن مکان ها را به دقت بررسی کنید و نشانه هایی از ساکنان مارها را جستجو کنید. پس از اتمام بررسی، و کنترل آفات مارها را از بین برد، این مراحل پیشگیرانه را دنبال کنید.

انبوهی از چوب، انبوه کمپوست یا زباله را از اطراف ملک خود بردارید. آنها همچنین می توانند آفات کوچکتری را جذب کنند که می توانند به عنوان طعمه مارها عمل کنند.
به طور منظم چمن خود و هر گونه گیاه بلندی را که نزدیک خانه شما است بچینید تا پناهگاهی برای پنهان شدن مارها در آن از بین ببرید.
اطمینان حاصل کنید که با تمیز کردن هر چه سریعتر زباله ها، زباله ها و مواد غذایی از جذب جوندگان به خانه خود جلوگیری کنید.

چگونه از شر عنکبوت ها خلاص شویم؟ ۱۸ روش طبیعی برای دور نگه داشتن عنکبوت ها از خانه

 

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار