چاپ کد خبر: 124940
10 آبان 1402

۹ درمان خانگی موثر برای درمان فوری گلودرد

گلودرد از بیماری هایی است می تواند بسیار دردناک باشد و هیچ فردی دوست ندارد این درد عذاب آور را تحمل کند. خوشبختانه تعدادی درمان خانگی برای درمان سریع این بیماری وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا می شویم.

درمان خانگی گلو درد

مشکلات گلو از آن گروه بیماری هستند که سریع قابل تشخیص هستند، درمان های خانگی و دمنوش ها برای درمان بیماری های گلو و گلو درد موثر بوده و می توانند درد آن را تسکین دهند. در ادامه این مطلب، انواع راه‌کارهای درمان خانگی گلو درد و گیاهان دارویی مفید برای بهبود این بیماری گردآوری شده است.

عفونت و درد گلو چیست؟

گلو بین دستگاه تنفس و گوارش مشترک بوده و در ابتدای نای و مری قرار دارد. در ابتدای گلو و در طرفین بافتی قرار داشته که به آن لوزه گفته میشود و در حالت سلامت به وضوح تشخیص داده نمیشوند. لیکن بروز هرگونه عفونت و بیماری باعث بزرگتر شدن لوزه‌ها شده و این ناحیه را دردناک مینماید. عفونت در گلو و لوزه‌ها بر سایر قسمتهای بدن نیز تاثیر گزاشته و التهاب حلق، حنجره، نای و در موارد شدیدتر مشکلات ریوی را به دنبال خواهد داشت.

علایم گلو درد

  • احساس سوزش و خارش در گلو
  • درد گلو که هنگام خوردن غذا و یا قورت دادن آب دهان تشدید میشود.
  • خشک شدن دهان و گلو
  • دیدن نقاط سفید (چرک) بر روی لوزه‌ها و بزرگتر و قرمز شدن لوزه‌ها
  • گرفتگی و خشن شدن صدا

علت گلو درد
معمول‌ترین دلیل گلو درد عفونت‌های ویروسی از قبیل، سرماخوردگی و آنفلوآنزا می باشد. گلودرد ناشی از ویروس را می‌توان با مراقبت‌ها و درمان‌های خانگی برطرف نمود. به طور کلی درمان‌های گیاهی، نشانه‌های درد، تورم و یا ناراحتی را در این نوع گلو درد تسکین میدهند.

گلودرد چرکی، نوع کم شیوع‌تر گلودرد بوده و به دلیل عفونت باکتری‌ها ایجاد شده و برای بهبود و معالجه آن نیاز به مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک می‌باشد

درمان گلو درد

درمان خانگی گلو درد

استراحت و رژیم غذایی مناسب، نوشیدن آب ولرم به جای آب سرد، مرطوب کردن هوای اتاق و اجتناب از موارد حساسیت‌زا نظیر مصرف سرخ کردنی‌ها، درو بودن از هوای آلوده، مصرف غذاهای ترش و تند و استشمام نکرن بوی عطر به بهبود سریعتر درد گلو کمک شایانی میکند. سایر روشهای درمان خانگی گلو درد عبارتند از:

۱-آلوئه ورا برای درمان گلودرد 
برای بهتر شدن گلودرد می‌توان از یک محلول غرغره استفاده‌کرد. این محلول حاوی یک چهارم پیمانه عصاره عنبر سائل، محتوای درونی آلوئه‌ورا که شبیه به ژل است، ۱ قاشق چای‌خوری گلیسیرین گیاهی، روغن درخت چای و ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب یا آبلیمو است. می‌توان آن را در گلو غرغره و به بیرون تف کرد.

۲-غرغره آب نمک رقیق

غرغره آب نمک رقیق به تسکین درد گلو کمک کرده، روزانه ۳ تا ۴ مرتبه بایستی انجام شود. آب نمک تهیه شده لازم است بسیار رقیق بوده چرا که نمک زیاد میتواند موجب تحریک و حالت تهوع گردد.

۳-نوشیدنی گرم اویشن و عسل برای گلو درد
آویشن و عسل می‌تواند یکی از انتخاب‌های فوق‌العاده برای بهبود گلودرد باشد. این نوشیدنی گرم یکی از دمنوش‌هایی است که می‌تواند تاثیرات فوق‌العاده‌ای در کاهش درد گلو و خشکی و گرفتگی صدا داشته‌باشد. همچنین یکی از موارد دیگری که دمنوش آویشن می‌تواند در بهبود گلو درد موثر باشد، درمان گلودردهای چرکی و عفونی است. گلودردهای چرکی و عفونی با استفاده از دمنوش آویشن می‌تواند بهبود پیدا کند و این عفونت‌ها کاهش پیدا کنند یا درمان آنها تسریع پیدا کند.

۴-نوشیدن چای و عسل

نوشیدن یک فنجان چای گرم از سریعترین انواع درمان خانگی گلو درد میباشد. چای معمولی که معمولا از دم کردن چای سیاه یا سبز به دست می‌آید، حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت و جلوی بروز عفونت را نیز بگیرد. برای اینکه تاثیر بیشتری دریافت کنید، به چای خود یک قاشق عسل بیفزایید.

درمان گلو درد در خانه

۵-غرغره آب شلغم و خوردن شلغم و عسل

غرغره کردن آبی که در آن شلغم پخته میشود و در آن جوشیده است برای بهبود درد گلو بسیار مفید است. همچنین استفاده از شربت شلغم و عسل نیز برای درمان ناراحتی های گلو مانند درد و گرفتگی صدا بسیار مفید میباشد.

۶-نوشیدن شربت آبلیمو ترش و عسل

نوشیدن این شربت نیز در بهبود درد گلو بسیار موثر بوده، استفاده از آبلیوی تازه به دلیل ویتامین C فراوان نسبت به آبلیموهای صنعتی موثرتر بوده، همچنین لازم به ذکر است که بهتر است عسل در آب ولرم حل شود تا خاصیت درمانی آن بیشتر حفظ گردد.

۷-ریشه شیرین بیان

مکیدن ریشه شیرین بیان و قرار دادن آن در دهان گلو درد را تسکین می‌دهد.

درمان گلو درد در خانه

۸-شربت دارچین + فلفل سیاه + عسل

دارچین و فلفل سیاه دارای خواص ضد التهاب بوده و معجون تهیه شده از این دو ادویه به همراه عسل، خاصیت ضد عفونی کننده داشته و تورم ناشی از التهاب گلو را تسکین میدهد.

۹-نشاسته و عسل برای گلو درد و درمان التهاب گلو)
یکی از نوشیدنی‌ها یا معجون‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، نشاسته است. این معجون غلیظ می‌تواند یک نوشیدنی فوق‌العاده برای گلودرد باشد. هنگامی که شما کرونا می‌گیرید هم به گلودرد مبتلا می‌شوید. برای اینکه از این درد خلاصی پیدا کنید، می‌توانید از روش‌های درمان خانگی گلودرد مانند نشاسته استفاده کنید. نشاسته یکی از روش‌های فوق‌العاده برای درمان گلودرد است و می‌تواند شما را از حس زخم و خراش در گلو نجات دهد. البته اگر بیماری قند خون دارید، باید هنگام استفاده از این دارو با دکتر خود مشورت کنید. نشاسته را باید داغ مصرف کرد تا آرام‌بخش باشد و گلو درد شما را تسکین دهد.

کلام آخر

در پایان لازم به ذکر است که چنانچه هرگونه تورم یا برامدگی در ناحیه بیرونی گلو وجود دارد و یا درد گلو شما بیشتر از یک هفته به طول انجامید فورا به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

منبع:ستاره

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ