چاپ کد خبر: 142242
14 اردیبهشت 1403

 ریالی از مطالبات گندمکاران پرداخت نشده است/قیمت خرید تضمینی گندم باید اصلاح شود

برای سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ پس از گذشت چهارماه از آغاز سال زراعی، قیمت خرید تضمینی هرکیلو گندم ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد که از همان ابتدا با واکنش کشاورزان روبرو شد چراکه قیمتی که پیش‌تر در شورای قیمت‌گذاری برخی فعالان حوزه کشاورزی و نمایندگان پیشنهاد داده بودند، ۲ هزارتومان تومان بیشتر بود که کشاورزان به امید همان نرخ اقدام به کاشت کردند.

با توجه به بارش‌های مناسب در فروردین و اردیبهشت و پیش بینی استمرار شرایط مساعد بارش در روزهای باقی مانده تا پایان اردیبهشت، بنیاد ملی گندمکاران اذعان می‌کند که امسال میزان خرید تضمینی گندم بالای ۱۲ میلیون تن و تولید ۱۴ میلیون تن خواهد بود که در این صورت با پرداخت به موقع مطالبات و اعلام‌جایزه تحویل، خودکفایی کامل محقق می‌شود.

در همین رابطه سهراب سهرابی مجری طرح گندم از رشد ۲۰ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: درصدی از این میزان رشد مربوط به برداشت زودهنگام است.

به گفته سهرابی، سال گذشته در تامین گندم واحدهای خبازی خودکفا شدیم و تا رسیدن به خودکفایی کامل فاصله چندانی نداریم کا با استمرار بارش‌های مناسب اردیبهشت در مناطق معتدل و اقلیم سرد پیش بینی می‌شود که خودکفایی کامل محقق شود.

مجری طرح گندم ادامه داد: علی رغم آنکه برداشت اولین خوشه‌های طلایی گندم از اوایل فروردین آغاز شد، اما تاکنون وجهی پرداخت نشده است که وزارت جهاد کماکان پیگیر وجوه کشاورزان است که سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد باید اقدامات لازم را انجام دهند و بودجه را در اختیار وزارت جهاد قرار دهند.

سهرابی درباره اینکه جایزه تحویل تخصیص داده می‌شود یا خیر؟ گفت: جایزه تحویل گندم مشروط به مصوبه شورای قیمت گذاری و سیاست‌های حمایتی است که تاکنون تصمیمی در این ارتباط اتخاذ نشده است، اما موضوع از سوی وزارت جهاد، اتاق اصناف کشاورزی و بنیاد ملی گندمکاران در حال پیگیری است که امیدواریم در راستای ترغیب کشاورزان این امر تحقق یابد.

گندم

بی توجهی به اعلام‌جایزه گندم تهدید جدی برای امنیت غذایی

عطاءاللّه هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: علی‌رغم پیگیری‌های مکرر، تحویل جایزه گندم و اصلاح قیمت به جایی نرسیده است که این امر در کنار تاخیر در پرداخت مطالبات، تهدید جدی در تامین امنیت غذایی و جهش تولید محسوب می‌شود.

به گفته او، واردکنندگان که بدنبال منافع خود هستند، با کارشکنی و سنگ اندازی‌های متعدد و بیان اظهار نظرات غیرکارشناسی نمی‌خواهند قیمت گندم اصلاح شود.

هاشمی ادامه داد: بنابر سیاست وزارت جهاد و برنامه هفتم مبنی بر خودکفایی ۱۰۰ درصدی گندم به عنوان مهم ترین محصول استراتژیک در تامین امنیت غذایی هرچه سریع تر اصلاح قیمت خرید باید صورت بگیرد چراکه هر روز تاخیر منجر به کاهش خرید تضمینی گندم می‌شود.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران  با بیان اینکه یک قدم با خودکفایی فاصله داریم، گفت: با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی و بررسی‌های صورت گرفته از مزارع، برآورد می‌شود که امسال در تامین گندم صنف و خبازی به خودکفایی برسیم و تنها تحقق این امر مستلزم تحویل جایزه گندم و پرداخت به موقع مطالبات است.

 اعلام جایزه گندم از هدررفت تولید این محصول استراتژیک جلوگیری می‌کند

قاسم پیشه‌ور رئیس اتاق اصناف کشاورزی و عضو شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی گفت: وزیر جهاد به عنوان رئیس شورای قیمت گذاری، نرخ خرید تضمینی گندم را ابلاغ کرد و حال اعلام جایزه تحویل  در اختیار شورا نیست‌؛ بنابر رایزنی‌های صورت گرفته از دولت انتظار می‌رود که جایزه تحویل گندم به ازای هرکیلو ۲ هزارتومان تخصیص یابد تا از هدر رفت گندم جلوگیری شود.

به گفته او، بنابر اعلام معاومت زراعت، اگر دولت جایزه گندم را تخصیص دهد، پیش بینی می‌شود که میزان خرید از مرز ۱۱ میلیون تن فراتر رود.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی با بیان اینکه تحویل جایزه گندم در میزان خرید تاثیر بسزایی دارد، افزود: با اعلام جایزه گندم کشاورزان این اطمینان خاطر را دارند که دولت حمایتشان می‌کند، لذا این امر در پایداری تولید و جلوگیری از مهاجرت به شهرها تاثیر بسزایی دارد. براین اساس از رئیس‌جمهور انتظار می‌رود که به منظور جلوگیری از هدررفت گندم تا پایان فروردین جایزه تحویل را اعلام کند و سازمان برنامه و بودجه منابع مالی لازم را تامین کند.

پیشه ور گفت: با توجه به گرانی خوراک دام و قیمت گندم آن سوی مرزها کماکان پیگیر جایزه تحویل گندم هستیم تا تولید این محصول استراتژیک دچار آسیب نشود چراکه همانند سال گذشته دلالان هرکیلو گندم را ۲ دلار خریداری می‌کنند که در صورت اعلام جایزه تحویل، کشاورزان همانند سال قبل از فروش گندم به عوامل واسطه اجتناب می‌کنند.

 ریالی از مطالبات گندمکاران پرداخت نشده است

علیقلی ایمانی با تاکید بر اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم گفت: بنابر مصوبه شورا در ۲۲ شهریور نرخ هرکیلو گندم ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد که کشاورزان به امید آن اقدام به کشت کردند، درحالیکه بعد از گذشت بیش از ۴ ماه از آغاز سال زراعی، وزیر جهاد نرخ را ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان ابلاغ کرد. از این رو بنیاد ملی گندمکاران طی نامه‌ای به رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس خواستار اصلاح قیمت یا تغییر نرخ در قالب جایزه تحویل است تا گندم تولیدی به هدر نرود.

به گفته او، با توجه به آنکه ۲ نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی به عنوان ناظر در جلسه شورا حضور دارند و رئیس کمیسیون کشاورزی هم نرخ ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان را قبل از ابلاغ نرخ توسط وزیر جهاد در رسانه‌ها اعلام کردند، لذا انتظار می‌رود که به عنوان بخش نظارتی به این موضوع ورود کنند و هرچه سریع تر مشکل گندمکاران را مرتفع نمایند.

ایمانی ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی و بارش‌های پیش رو برآورد می‌شود که تولید گندم به بالای  ۱۳.۵ میلیون تن و خرید تضمینی به بالای ۱۱ میلیون تن برسد.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: علی‌رغم گذشت بیش از یک ماه از فصل برداشت، هنوز ریالی بابت مطالبات به حساب گندمکاران واریز نشده است و کماکان افق روشنی پیش رو نیست.

به گفته مسئولان تشکل‌های بخش کشاورزی، امسال تولید گندم بواسطه شرایط مساعد اقلیمی به بالای ۱۴ میلیون تن می‌رسد که در راستای تحقق خودکفایی و جلوگیری از هدررفت گندم انتظار می‌رود که جایزه گندم هرچه سریع تر اعلام و مطالبات گندمکاران در اسرع وقت پرداخت شود تا امسال بار دیگر جشن خودکفایی در کشور گرفته شود. “منبع: باشگاه خبرنگاران جوان”

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار