چاپ کد خبر: 132820
8 بهمن 1402

معاون رئیس جمهور گفت به فناوری جدید بارورسازی ابر‌ها دست یافتیم/ بفرمائید امتحانش کنید تا مردم ببینند !

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری از دستیابی شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی با فناوری کاملا بومی برای بارورسازی ابر‌ها طی یک برنامه ۵ ساله و با هزینه کمتر از ۳ هزار میلیارد تومان خبر داد.
فیروزآبادی

«روح الله دهقانی فیروزآبادی»  درباره ساخت فیلتر‌های کاهنده آلایندگی خودرو‌ها در شرکت‌های دانش بنیان اظهار کرد: آلایندگی هوا مسأله‌ای است که باید به آن در بلندمدت فکر کرد اینکه وقتی هوا آلوده شود به آن فکر کنیم و راه کار‌های موضعی بگیریم، هیچ اتفاقی نمی‌افتد باید برنامه ریزی‌های بلندمدت کنیم تا این اتفاق (کاهش آلودگی هوا) در سال‌های آینده رخ دهد.

وی افزود: شرکت‌هایی هستند که در زمینه کاهش آلایندگی هوا کار‌های خوبی کرده اند و می‌توان از محصولات آن‌ها استفاده کرد تا در بلندمدت میزان آلایندگی هوا توسط خودرو‌ها یا سایر آلاینده‌ها کاسته شود؛ این محصولات از فیلتر‌های قابل نصب بر روی خروجی کارخانه‌ها و نیروگاه‌ها گرفته تا فیلتر کاهنده آلایندگی خودرو‌ها را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: مسأله دیگر، بارش و فناوری‌های افزاینده بارندگی است من قویا معتقدم در کشور ما شرکت‌هایی وجود دارند و من شخصا تعدادی از آن‌ها را می‌شناسم که در بحث بارش کار‌های خوبی کرده اند.

معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور بیان کرد: فناوری فعلی بارورسازی ابر‌ها یک تکنولوژی قدیمی است که سال‌های سال استفاده می‌شده و شامل فناوری یونیزاسازیون جو (فناوری تبدیل مولکول‌های ماده تشکیل دهنده ابر به یون‌های مثبت و منفی برای بارورسازی) می‌شود و اخیرا در حال توسعه یافتن است و کشور‌های دنیا در بحث مهندسی اقلیم در حال کار کردن هستند؛ بنابراین اینکه بعضا گفته می‌شود امکان مهندسی اقلیم وجود ندارد، یک اشتباه راهبردی است. قطعا چنین فناوری‌ای وجود دارد، اما اینکه شدت و ضعف اثرگذاری آن چه میزان باشد، یک بحث دیگر است.

وی تأکید کرد: معتقدم با یک برنامه سالانه ۵۰۰ میلیارد تومانی طبق محاسباتی که ما در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور داشته‌ایم، طی یک برنامه ریزی ۵ ساله امکان افزایش بارندگی تا حد بسیار خوب و معقولی با روش بارورسازی ابر‌ها وجود دارد ما فرصت‌های بارشی خوبی داریم که می‌توان از آن استفاده کرد.

دهقانی فیروزآبادی اذعان کرد: خوشبختانه در کشور فلر‌ها و مواد اولیه بارورسازی ابر‌ها با فناوری کاملا بومی و کیفیت بالا وجود دارد که بسیار بالاتر از محصولات خارجی است؛ فلر‌های بارش‌زایی که در آزمانیشگاه‌های کشور‌های خارجی آزمون و تست و قابلیت‌های آن‌ها تأیید شده است؛ همچنین امکانات و وسایل پروازی و ژانراتور‌های ثابت در کشور را هم داریم.

به گفته معاون رئیس جمهور، فقط یک عزم جدی نیاز است تا بحث بارورسازی ابر‌ها در یک برنامه جدی ۵ ساله اجرا شود، من تعهد می‌دهم طی ۵ سال کمتر از ۳ هزار میلیارد تومان هزینه دارد، ولی آثار و برکات آن بسیار بالاتر از این میزان هزینه‌کرد خواهد بود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

سید اسماعیل سبحانی یکشنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۹

عدد سه هزار میلیارد تومان عجب عدد آشنا و پرکاربردیه

ناشناس یکشنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۹

این اطلاعات جناب گوگل جان در اختیار مون گذاشته نیاز به توضیح نیست
کارتون راست میگید انجام بدین عمل کنید منم منم نکنید

ناشناس یکشنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۸

سلام.تا شما بیاین به خودتون بجنبید ابرها دیگه رفتن پاییز که گذشت ورفت زمستون هم دیگه تمومه متشکرازاینهمه زحمت وفکرشبانه روزی!! نوش داروبعدازمرگ سهراب

آخرین اخبار