• 09 / فروردین 1402 / 14:01
 • شناسه خبر : 107720

نقشه کشور ایران در زمان صفویه که ایرانیان باید ببینند

صفویه دودمانی ایرانی و شیعه بودند که در سال‌های ۸۸۰ تا ۱۱۱۴ خورشیدی (برابر ۱۱۴۸–۹۰۷ قمری و ۱۷۳۶–۱۵۰۱ میلادی) به مدت ۲۳۵ سال بر ایران فرمانروایی کردند. شاهنشاهی صفوی را شاه اسماعیل یکم که در سال ۸۸۰ خورشیدی در تبریز تاجگذاری کرد، بنیان گذاشت و آخرین شاه صفوی، شاه سلطان حسین بود که در سال ۱۱۰۱ خورشیدی از هوتکیان شکست خورد و بعداً نادرشاه افشار در سال ۱۱۱۴ خورشیدی سلسلهٔ صفویان را برانداخت.

دوره صفوی از مهم‌ترین ادوار تاریخی ایران به‌شمار می‌آید؛ چرا که با گذشت نهصد سال پس از نابودی شاهنشاهی ساسانی یک دولت متمرکز ایرانی توانست بر سراسر ایران آن روزگار فرمانروایی نماید.

بعد از اسلام چندین پادشاهی ایرانی مانند طاهریان، صفاریان، سامانیان، زیاریان، بوییان و مظفریان روی کار آمدند اما هیچ‌کدام نتوانستند تمام ایران را زیر پوشش خود قرار دهند و میان تمام نواحی و مناطق جغرافیایی ایران در آن دوران یکپارچگی پدیدآورند.

گیلوم دلیسله جغرافیدان و کارتوگراف فرانسوی

نقشه ایران در اواخر دوره صفویه نقشه‌ای است ترسیم شده به وسیله گیلوم دلیسله جغرافیدان و کارتوگراف فرانسوی. این نقشه در سال ۱۷۲۴ میلادی (اواخر دودمان صفوی) ترسیم شده است. این نقشه با عنوان (به فرانسوی: Carte de Perse) نامیده شده است و از دریای آزوف و کریمه از غرب آغاز شده و تا کشمیر و کابل در شرق امتداد دارد.

محدوده نقشه از شمال، بالاترین نقطه دریای خزر و از جنوب خلیج فارس و تنگه رمز است.

نام خلیج فارس در نقشه به صراحت Golfe Persique درج شده است.

گستره سلطنت صفویان و پرچمهایشان

نقشه گیلوم دلیسله جغرافیدان و کارتوگراف فرانسوی شامل جمهوری آذربایجان  و کشورهای امروزی عراق، افغانستان، ایران، کویت، ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، ارمنستان و  است.

همچنین این نقشه بخش‌هایی از کشورهای روسیه، پاکستان، ترکیه، اوکراین، قزاقستان و شبه جزیره عربستان را نشان می‌دهد.

در نقشه گیلوم دلیسله کوه‌ها و مسیرهای اتصالی بین شهرها ذکر شده‌اند.


عهدنامهٔ گلستان (به انگلیسی: Treaty of Gulistan؛ به روسی: Гюлистанский договор) پیمانی است که در روز یکشنبه و در تاریخ ۲ آبان ۱۱۹۲ خورشیدی برابر با ۲۸ شوال ۱۲۲۸ ه‍.ق مطابق با ۲۴ اکتبر ۱۸۱۳ میلادی در پی جنگ‌های ایران و روسیه در دوره قاجار بین این دو کشور در روستای گلستان امضا شد.

به دنبال این قرارداد، حاکمیت بر بخش‌هایی از شمال ایران شامل قفقاز، ارمنستان، ایالت‌های شرقی و تمام شهرها و شهرک‌ها و روستاهای مناطق غربی گرجستان در ساحل دریای سیاه و محال گروزیه (کورنه) شامل چچن و اینگوش امروزی از ایران سلب شده و به امپراتوری روسیه واگذار شد.

طی این قرارداد در مجموع ۱۴ ولایت قفقازی ایران (ایالت‌ها و ولایت‌های چهارده گانهٔ مزبور عبارت بودند از: ایالت گنجه و قره‌باغ، ولایت‌های شکی، شیروان، قبه، دربند، بادکوبه، داغستان و گرجستان، محال شوره‌گل، آچوق‌باشی، گروزیه، منگریل و آبخاز به همراه بخشی از خانات تالش و سواحل ارزشمند دریای کاسپین از دست ایران خارج شد و حاکمیت بی چون و چرای ایران بر دریای کاسپین، خدشه‌دار گردید.

بنابراین با این عهدنامه منطقه‌ای به وسعت تقریبی ۲۲۰ هزار کیلومتر مربع خاکی و ۱۲۰ هزار کیلومتر مربع آبی (از مساحت دریای کاسپین) در نتیجه از دست رفتن بیش از ۱۳۶۰ کیلومتر از خطوط ساحلی دریای کاسپین به روسیه واگذار شد. در نتیجهٔ این قرارداد سهم ایران از دریای خزر با توجه به خطوط ساحلی جمهوری آذربایجان و داغستان  به حدود ۲۰ درصد یا کمتر از آن کاهش یافت.

همچنین به موجب این قرارداد ایران تمام شهرها و شهرک‌ها و روستاهای مناطق غربی گرجستان در ساحل دریای سیاه را به روسیه واگذار کرد. به این ترتیب ایران ۲۱٬۹۴۶ کیلومتر مربع از آب‌های سرزمینی و ۳۱۰ کیلومتر خط ساحلی خود از منطقه انحصاری اقتصادی گرجستان در دریای سیاه (سهم گرجستان از دریای سیاه) را با این قرارداد از دست داد.

این عهدنامه در روستای گلستان در قفقاز به امضاء رسید و به این خاطر به این نام مشهور گردید. متن عهدنامه توسط سفیر وقت بریتانیا در ایران سر گور اوزلی (Sir Gore Ouseley) تنظیم و توسط نمایندگان روسیه و ایران امضا شد. سرزمین‌های جدا شده از ایران در این قرارداد، امروز بخشی از ارمنستان، جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه هستند.


پیمان‌نامهٔ ترکمانچای، پیمانی است که در روز پنجشنبه، ۱ اسفند ۱۲۰۶ خورشیدی (۵ شعبان ۱۲۴۳ قمری) مطابق با ۲۱ فوریه ۱۸۲۸ میلادی در پی جنگ‌های ایران و روسیه در دوره قاجار بین این دو کشور در روستای ترکمانچای از توابع شهرستان میانه امضا شد. برای امضای این پیمان از سوی فتحعلی‌شاه پادشاه ایران میرزا ابوالحسن خان شیرازی و الله‌یار خان آصف‌الدوله و از سوی امپراتور روسیه ایوان پاسکویچ حضور داشتند. برپایهٔ این قرارداد، سه ایالت دیگر قفقاز، یعنی ایروان، نخجوان و بخش‌های دیگری از تالش زیر سلطهٔ روس‌ها قرار گرفت، حاکمیت ایران بر دریای خزر محدودترشد و مردم ایران ناچار از پذیرش کاپیتولاسیون (قضاوت کنسولی) گردیدند. بدین‌سان، میان مردم قفقاز و دیگر مردم ایران، دیوار جدایی برپا شد.

در عهدنامه ترکمانچای در مجموع حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع دیگر شامل حدود ۲۰ هزار کیلومتر مربع از ارمنستان امروزی، حدود ۵ هزار کیلومتر مربع از ترکیه امروزی شامل کوه‌های آرارات و شهر ایغدیر که در آن زمان بخشی از خانات ایروان بود و حدود ۵ هزار کیلومتر مربع از جمهوری آذربایجان امروزی «شامل تالش شمالی یعنی شهرستان لریک و نخجوان» از ایران جدا شدند به مجموع مناطق جدا شده طی این دو عهدنامه، هفده شهر قفقاز (هفده ولایت قفقازی ایران) می‌گویند. در مجموع این دو عهدنامه حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از سرزمین ایران جدا گشت و به روسیه ملحق شد. سرزمین‌های جدا شده از ایران در این قرارداد، امروز بخشی از ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ترکیه هستند.

این معاهده پس از عهدنامه گلستان و به دنبال شکست ایران در جنگ در قفقاز جنوبی و آذربایجان امضا شد و طی آن برخی قلمروهای دولت قاجار در قفقاز شامل خانات ایروان و نخجوان از حکومت ایران سلب و به روسیه واگذار شد.ایران حق کشتیرانی در دریای خزر را از دست داد و ملزم به پرداخت ۱۰ کرور تومان به عنوان غرامت به روسیه شد. این معاهده به جنگ‌های ایران و روسیه در دوره قاجار پایان داد و دولت روسیه متعهد شد که از پادشاهی ولیعهد وقت عباس میرزا حمایت کند.

آنچه ایرانیان باید در باره اشکانیان( امپراتوری پارت ها)  بدانند+ فیلم

شهر باستانی و مشهور «اَنشان» اکنون در کدام استان ایران است؟

چند واقعیت ناگفته ولی خواندنی از امپراطوری ساسانیان در ایران !

 در کانال اول فارس عضو شوید 

کانال اول فارس در واتساپ

 کانال اول فارس در  تلگرام

 کانال اول فارس در  ایتا 

 کانال اول فارس در سروش

کانال اول فارس در روبیکا

 کانال اول فارس در  بله 

بیشتر بخوانید:

رنگ‌بندی شهرهای قرمز، نارنجی و زرد کرونا از ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
واکنش جالب شوهر سابق مهناز افشار به رفتار او در خارج از کشور + عکس

ثبت دیدگاه

 • باهر

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  بهترین سرزمین های آباد ایران از لحاظ منابع طبیعی روی زمینی و زیرزمینی از ایران جدا و به روسیه تزاری.. پیوسته است و برای ایران سرزمین های بی آب و علف و کویری باقی مانده است.
  این نتیجه حاکم بودن افراد نادان و بی سواد و ناآگاه به زمان خود و متملق پرور و ظالم و بی لیاقت و ساده لوح و عیاش و خوش گذران بر یک مملکت بزرگ‌می باشد.


 • جواد

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  جالبه ارمنستان نداشتیم اون موقع.کردستان نداشتیم اگرهم بود فقط کرمانشاه بود.شما توی جغرافیای کردستان توی این نقشه بجز اطراف کرمانشاه یه قبر… پیدا کنید بالای ۲۰۰سال.فکر کردین چه خبره،بسه دیگه فارس های متوهم.


 • ابوالفضل

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  تو متوهمی بی سواد


 • علی

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  از کی صفویه ایرانی حساب میشه؟؟؟؟ صفویه تورک بود و آذربایجانی


 • بهنام

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  صفویه‌ خار‌ چشم‌ پانترکها
  بخاطر‌ اینکه‌ دماغ‌ عثمانیها‌ را‌ بخاک‌ مالیده‌ بودن


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  همه پادشاه ها خوبی و بدی داشتن ولی از پادشاه های ترک قاجار ها واقعا بد بودن از فارس هم کریم خان زند بد بود بخاطر مرز کوچک


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  در زمان صفوی کشوری به اسم ایران نبود کل مملکت به اسم امپراطوری صفویه بود در سال ۱۳۲۳ کشوری به اسم ایران از طرف سازمان ملل شناخته شد.


 • میثم ایرانی

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  علی تو دیگ واقعا … خخخخخخ


 • امامی

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  هموطن گرامی لطفا مطالعه کنید وبعدباداشتن یک حافظه تاریخی نظربدین .نگاهی به نقشه ایران در حاکمیت افشاریان یا نادرشاه بخوبی متوجه خواهی شد وسعت ایران چقدر بوده .تنها عنصری که امروز موجب شده که عده ای از ایرانیان ترک زبان یا کرد زبان اینچنین موضع میگیرند حس غلط ناسیونالیستی انانه .تنها حس مشترک باید وطن دوستی درچارچوب ایران عزیز باید باشد.


 • علی

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  …به حکومت .. صفوی و …صفوی


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  به نظرم عثمانی ها با آذری های ما میانه خوبی ندارن اگر هم هی تورک تورک می کنند فقط برای تفرقه انداختن بین اقوام ایرانی است.یادمان نرود که صفویه که آذری بودن و عثمانی‌ها همیشه با هم درگیر بودن.بهتر است جنایات عثمانی‌ها در آذربایجان را یادمان نرود مثه جنایات عراقی ها در مناطق خوزی نشین خوزستان عزیزمان.همه اقوام ایرانی محترم هستند و نباید اجازه یاوه گویی به دشمنانمان را بدهند


 • شاهین

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  … جان تمام شاهان صفویه در نامه نگاری های خودشان به کشورهای دیگر خود را خسروی ایران معرفی می کردند…. بر پان‌….در ضمن جد هفتم شیخ صفی الذین اردبیلی یعنی فیروز زرین کلاه یک کرد شافعی از کوه های سنجار در نزدیکی موصل بود که به اربیل کوچ کرد


 • آیدین

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  اولا اسم ایران بعد اینکه رضاخان رو انگلیس سر کار آورد مرسوم شد،دوما اگر حکومت صفوی هم بوده که نبوده مال تورکها و آزربایجان هستش،سوما واقعیت تاریخ این هست که هرگز تا قبل رضا خان حکومتی تو ایران سر کار نبوده بلکه کلا قلعه نشینی تو ایران امروزی رسم بوده و هیچ حکومتی تو این مملکت حکومت نکرده و همه حکومتهایی که به این کشور ربط میدن ساختگی و جعل میباشد،


 • هموطن

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  روسیه فعلا عزیز شده با اون همه بلا که سر ایران آورده.


 • پیمان ابراهیمی

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  شورش خودمردم چشم کورکردن ۲۰۰۰۰نفردرتفلیس و اعدام هاورسمی کردن مذهب تشیعه بدون توجه به مسیحیان واهل سنت این مناطق وسایرادیان زمینه را برای سواستفاده روسهافراهم آورد که قاجار تاوان پس دادهرچندده سال جنگ کرد


 • بهزاد

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  اینو الهام جون ببینه و اگه فهیم باشه خیلی چیزها رو باید بفهمه اگه نباشه هم تاوان نفهمیش رو خیلیها پس میدن. تمام این جوگیر شدنهای الهام زیر سر اردوغانه


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  وقتی خداوند انسان را افرید هیچ قلمرویی برای انسان نگذاشت.این حس جاه طلبی و خود برتر بینی ما انسانها بود که دو دستگی وکینه ورزی و در نهایت جدایی و مرز بندی را بوجود اورد .و متاسفانه این حس شیطانی هنوز هم باعث افتخار ماست که فلان پادشاه ما کجا را تسخیر کرد و چه بسیار انسانهای بیگناه را کشت تا مرز مملکت ما رو بزرگتر کند.کمی تامل برای ازادی این کره خاکی که متعلق به همه ما انسانهاست جواب خوبی میتونه باشه


 • پارسا

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  در پاسخ جواد میبخشید داداش الان هم در مغز فاشیستا نه ارمنستان وجود دارد نه کوردستان مثل شما که ما شیش صد سال تاریغ نداریم از زمان آمدن از…..


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  صفویان یکی از…. ترین حکومتهای ایران هست چون همیشه باایجاددودستگی به مردم ایران حکومت کردند.
  مثل بعضیها


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  نژادپرستی رفتار انسانهای جاهله،


 • ابلی

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  طوری سخن نگویید که باعث خشم پوتین شود


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  صفویان از عمو زاده های عثمانی شکست خورد دولت قاجار ترک فقط ۱۵سال با شوروی جنگید یعنی اینکه فقط ترک ها جنگیدن شما فارس ها چیکار کردین انگلیس از دریا تا تهران بدون هیچ مقاومتی پاسو گذاشت به تهران یعنی از مناطق فارس نشین


 • مهدی صالحی

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  به وضوح رو نقشه میشه دید
  منطقه کشور آذربایجان اسمش شیروان بوده
  نصف ترکیه امروزی هم مال ارمنستان بوده
  درنتیجه ترمیه و آذربایجان دو کشور جعلی و غصبی هستند.


 • حسین

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  در حال حاضر هم عده ای جاسوس و وطن فروش و لابی قصد دارند زمان قاجار را تکرار کنند و توطعه ارمنستان و روسیه وباکو بصورت پنهانی قصد تضعیف هر چه بیشتر ایران را دارند
  اما به امید خدا و به امید مردم غیور نه تنها این خواب تعبیر نخواهد شد بلکه واقعا باید ان اراضی به کشور زرگردند


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  مردمان ترک هیچ مشکلی باهم نداشتن و کاملاً همدل هستن مثل بقیه اقوام اون زمان علت جنگ ها مذهبی بود شاهان عثمانی خودشون رو خلیفه مسلمانان میدونستن وصفویه هم که مذهب شیعه رو بنیان نهاده بودند وار نظر عثمانی ها کافر شده بودند


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  اصالت صفویه از کردستان بوده
  تورک زبان شدند.
  ویکی پدیا


 • واقع بین

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  خاک دو عالم بر سر پادشاهان بی عرضه و عیاش و ترسو و خاک دو عالم بر سر آدمهای کثیف وطن فروش


 • ابوطالبی

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  به حال فکرکنیم میتوانیم بخشی ازخاک ایران که تصرف شده را بازگردانیم منطقه قره باغ واذربایجان ایران توانایی این کارو داره


 • تورک شیراز

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  صفویه با ارتش قزلباش که شامل ایلات بیگدلی ،افشار،قاجار، روملو،شاملو،ذوالقدر،بهارلو،اینانلو و ….به قدرت رسید و سپس این ایلات را از خود دور کرد و شاهسون را ایجاد کرد و سپس برای دستیابی به توپ جنگی با انگلیس رابطه برقرار کرد و مورد غضب ایلات قزلباش قرار گرفت …
  در نهایت همین ایلات تورک به کمک سلطان حسین نیامدند و صفوی سقوط کرد و پس از سقوط نادرشاه افشار که از ایل افشار و یکی از ایلات قزلباش بود ایران را توسعه بخشید گه با کشته شدن نادر این سرزمین که نامش ایران نبود به چند حکومت محلی و کوچک تبدیل شد که یکی از آنها زندیه بود که پس از مدت کوتاهی آقامحمدخان قاجار که از ایل قاجار و یکی از ایلات قزلباش بود این سرزمین را یکپارچه کرد …
  تنها نکته منفی قاجار توطئه میرزا آقاخان نوری بود که تبعیت انگلیس داشت و با کنار زدن عباس میرزا و ناصرالدین شاه و توطئه قتل امیرکبیر توانست انگلیس را بر کشور حاکم کند و قاجار را ذلیل و بدنام کند …..


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  حکومت محلی و کوچک تبدیل شد که یکی از آنها زندیه بود که پس از مدت کوتاهی آقامحمدخان قاجار که از ایل قاجار و یکی از ایلات قزلباش بود این سرزمین را یکپارچه کرد …
  تنها نکته منفی قاجار توطئه میرزا آقاخان نوری بود که تبعیت انگلیس داشت و با کنار زدن عباس میرزا و ناصرالدین شاه و توطئه قتل امیرکبیر توانست انگلیس را بر کشور حاکم کند و قاجار را ذلیل و بدنام کند …..
  این گذشت تا احمدشاه که قاجار با توطئه انگلیس و اقداماتی مانند اسکان عشایر ، تخته قاپو و …
  به حاکمی در سایه تبدیل شد که با پهلوی و اصل چهار ترومن و …به کلی ریشه های ایلات مقاوم را که ریشه در خاک سرزمین داشتند خشکاند و هنوز هم نفوذیهای بسیاری توسط آنها در کشور به امیالشان طعم لذیذی میبخشند و ..


 • واقع بین

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  لطفاً یا خاک مارو پس بگیرید


 • واقع بین

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  بعضی از دوستان که خیلی محکم میگن فلان پادشاه فارس بوده فلان پادشاه ترک بوده یا لر و … بوده .
  آیا از پادشاهان تست DNA گرفتن؟ اینا فقط احتمالاتی هست که نسبت به محل زندگیشون در نظر گرفته شده. فقط احتمالات..
  حتی مثلا شمایی که ترکی یا فارسی صحبت میکنی و خیلی هم به نژادت تعصب داری ، اگه تست DNA بدی شاید درصد بیشتری عرب یا هندی و یا… باشی .
  شما فقط به زبونی که صحبت میکنی تعصب داری نه چیز دیگه؛ چون نمیدونی از ترکیب کدوم نژادها هستی.
  پس بهتر اینه که فارس و کرد و لر و ترک و بلوچ و … به خاک وطنمون تعصب داشته باشیم . به مرزهاش، به آدم‌هاش


 • قدرت طهماسبی

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  سیاست کثیف آمریکا و اسرائیل غاصب اختلال در شمال کشور است


 • مسترخراسان

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  آرین یا ایران یعنی سرزمین آریاییها اولین نام یک کشور هست که در تاریخ پیدا میشه اولین تمدن بزرگ بشری اختراع کننده وابداع کننده اولین پیشرفتها قومی بدون رذالت، قومی پاک و خالص انسانهای واقعی منجیان جهان و ناصران موعود در کلام ختم رسولان محمدص به امید روزی که
  امپراطوری پارس وپارت را دوباره احیا کنیم
  پیام از طرف یک آریایی خالص از سرزمین پارتیان خراسان


 • سوسک

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  این نقشه جعلی است.چون خط چاپی می باشد.که در آن زمان چنین تکنولوژی ممکن نبود.


 • ایرانی

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  زنده‌ باد ایران و ایرانی. ننگ بر وطن فروشان بی هویتی که اردوغان و الهام نوکراف را الگوی خود کرده اند.


 • علی

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  کاش میگفتید حکومت صفویه حکومت قومیت اذری ایرانی بود


 • ایران ویران

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  هی روزگار هنوز هم کسانی هستند حرف از نژاد و زبان و….. میزنند.این تمدن نیست.تمدن ما با شکست ساسانیان از بین رفته یعنی اینها که اینطوری نظر میدهند ایرانیند.ایرانی فقط ایرانیست دیگه ترک و کرد و لر و عرب و فارس وبلوچ ….ندارد


 • محمد

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  …. های قجری چه کردند با این مملکت


 • جعفری

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  اون جنابی که دنبال قبر درکردستان میگردد حتما باید مطالعه آثار موثق را پیگیری نماید چون نادانسته ودرجهل مردن اصلا خوب نیست اجداد شاه اسماعیل صفوی ازفیروز زرین کلاه همگی کرد بودند تا ۲۰۰سال قبل نجف قلیخان دنبلی برتبریز حکومت میکرد ججوخان خواهرزاده نادرشاه کرد افشار بوده است طایفه افشار درجنوب ترکیه هنوز کردی صحبت میکنند وکریم خان زند کرد بوده وهست ولی دسترسی تاریخ موثق ازکتب اروپاییان زیاد سخت نیست درزمان تسلط سلجوقیان برایران اقوام آریایی که عمدتا کرد بودند به زور به ترکی حرف زدن وادار شدند…. ،مطالعه بدون تعصب قومی نشانه خردمندی است.


 • علیرضا

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  جواب به اونایی که میگن اون زمان ایرانی نبود..باید خدمتتون بگم نام ایران پانصد سال قبل از ایجاد صفویه در کتاب های فردوسی بود ولی تو مخت شست‌وشو داده شده


 • ابوالفضل

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  داشتم پیام ها رو میخوندم ، جالب بود و نظر ها قابل احترام ، چه خوب و چه بد رفته و برای گذشته هست ،، اگه الان جواب قاطع دادن به ایرانی بودن و قدرت خودمون افتخار کنیم ، فعلا که ……..


 • محمد

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  هفت هزار ساله آذربایجان و سرزمین های اطرافش مال ایران بوده حالا یه عده متوهم تهی مغز برای خودشان حرف میزنند


 • آیدین

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  سلام
  واقعا دم دولت ایران گرم که این بحران رو داره خوب مدیریت میکنه
  کاشکی طبق شعار سال
  مهار تورم و رفاه رو هم برای ما به ارمغان بیارن


 • محمد

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  اونی که گفته اسم ایران بعد رضا خان مرسوم شده خواستم بگم خیلی احمق و بی‌سوادی. فردوسی هزار سال پیش تو هزار جای شاهنامه اسم ایران رو آورده تازه در منابع خیلی قدیمی تر از اون هم همینطور


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  فقط فقط ایران ایران زنده باد نژادو قومیتو بزارید کنار ماباهم ایران می‌شویم والا ویران می‌شویم


 • محمد

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۴۰۲

  آذربایجان همواره مال ایران بوده و خواهد بود تا کور شود هر آنکه نتواند دید


 • ایران

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  بلائی که روسیه برسر ایران آورده


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  شاه صفوی ترکمن بوده


 • محسن

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  وقتی نظرات رو خوندم چیزی جز تاسف ندارم که بگم…
  به نظره من وقتی میگیم ایرانی معنیش این نیست حتما فارس باشن،الان من ترک زبان هستم پس ایرانی نیستم؟صفویه هم ایرانی و ترک زبان بودن ،قاجار،سلجوقیان صفویه و…همگی ترک بودن اما اهل ایران..
  اون عزیزانی که میگن واژه ایران رو رضاشاه آورده باید بگم ایران از زمان آریایی ها بوده ،ساسانیان ایرانشهر میگفتند،در کتب تاریخی مثل شاهنامه ایران وجود داره رضا شاه اسم ایران رو رسمی کرد نه ایداع….دنیا ایران رو بنام های مختلف ازجمله پرشیا،ایران،پارس،فارس و…میخوند رضاشاه اومد گفت اسم رسمی فقط ایران باید باشه ودنیا اسامی دیگه بکار نبرن


 • فیروز

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  چقدر دردناکه خواندن اکثر کامنتهایی که متعلق به مردمیست که از تاریخ صحیح خود کمترین دانش و اطلاعی ندارند و در جهل مرکب دست و پا میزنند…


 • فیروز

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  این نادانی و عدم شعور و بینش بخصوص نسل جوان و نوجوان نسبت به تاریخ صحیح خود، که پبامدهای بسیار فاجعه باری دارد و میتواند داشته باشد در ابعاد مختلف، ناشی از بی تفاوتی و یا تحریف مغرضانه و گسترده تاریخ ما ست


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  تا زمان مشروطه ما دولت – ملت نداشتیم یعنی این سرزمین مال طایفه صفویه بوده یا سلجوق یا قاجار !
  همانطور که سرزمینهایی که در اول دوره قاجار به تهران خلاصه میشد و کریم خان ردیه بر شیراز و آزادخان افغان بر آذربایجان حکومت میکرد و آقامحمد خان بر آنها تسلط یافت و مال ائل قاجار شد ! بعد از دوره ناصری در قانون مشروطه سرزمین مال ملت شد و ما صاحب کشور شدیم !
  پس همانطور که مغولها به واسطه حکومت طولانی بر فلات ایران نمی توانند مدعی سرزمین باشند هیچ کسی هم نمی تواند مدعی مرزهای شناخته شده بین المللی باشد وگرنه دچار سرنوشت صدام میشود پس لطفاً ملت را متوهم نکنید !


 • فرهاد

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  ترک آذربایجان ایران هیچ سنخیتی نه با ترکیه نه ازبک نه قرقیز بلکه دلبستگی عمیق و ناگسستنی با ملت ایران چه از لحاظ فرهنگی جشنها اعیاد .چله بله برون .حنابندان .نوروز .سیزده بدر .قورمه سبزی .قیمه پلو .کوفته .با اقوام ایرانی دارند .چی میگه این اردوغان


 • حسین

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  خیلی جالبه آذربایجانیها حکومت صفویه رو واسه خودشون میدونن و میگن در زمان حکومت صفویان آذربایجان به این ممالک حکومت میکرد. بنظرتون درسته یا غلط؟


 • مهدی

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  … های پان… نمیدونن هزار سال پیش فردوسی ونظامی از ایران نام بردن بعد میگن زمان صفوی اسم ایران نبوده خاک تو سر بدبخت تون .نادرشاه سکه هاشو با اسم ایران ضرب میکرد .درضمن اولین امپراطوری رو ایرانیا تاسیس کردن .خاک تو سر وطنفروشا .کاخ مداعن درعراقو کی ساخت؟!


 • Saed23@gmail.com

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  آره دیگه همینه حکومتها وجغرافیای تسلطشون تفاوت دارند چیزشاقی نیس آخردنیاتحت یک پرچم بنام مهدی موعوده واون حکومته راستی وعدالت وپایداره


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  بدترین دوره حکومت در ایران همین دوران صفویه بود .شاه اسمعیل باعث نابودی ایران و فرهنگ ایرانی و فقر در ایران شد .ولی زنده باد نادر شاه افسار زد و… صفویه … را دراورد .


 • اشکان

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  نقشه گیلوم دلیسله به صراحت وسعت امپراطوری ایران در زمان صفویان را نشان میدهد …صفویان آذری ایرانی بودند


 • قارتال

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  عزیزایی که از صفوی بد میگن یادشون نره که صفویه چه خدماتی برای تشیع انجام داد بعدشم توی زمان صفوی ایران بعنوان بافرهنگ‌ترین و متمدن‌ترین کشور دنیا شناخته میشد.هنر این سرزمین در دوره صفوی زبانزد خاص و عام بود مثلا بناهایی که در شهرهای مختلف مثل اصفهان و قزوین و تبریز و اردبیل ساخته بود یا پادشاهان این سلسله که خود شاعر بودند.مثلا شاه اسماعیل که اشعاری به زبان های ترکی و فارسی داشت.
  به جرئت میتونم بگم بهترین و باشکوه‌ترین دوران ایران بعد از اسلام زمان صفوی بود
  درمورد جنگ هاش هم که همش میگن در مقابل عثمانی شکست خورد.صفوی ۴ بار با عثمانی جنگ داشت که دو جنگ رو شکست خورد و توی دو تا جنگ هم پیروز شد


 • آراد666

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  یه مدت طولانی ،برای خودمون ،اوکراینی بودیم ها….
  جالبه
  دوستان گرامی ،کردهای عزیز و دوست داشتنی و ترک های عزیز
  اون موقع مردم به هیچ وجه حاضر نبودن یه دولت خارجی ،با زبان بیگانه(روسی) بر مردم حکومت کنه،
  مناطق آذر آبادگان،یا آذربایجان،یا به زبان پهلوی آتروپات،حدود۹۰ درصد از مناطق یاد شده ،ایرانی بودن
  قصد بی احترامی به هیچ قوم و طایفه ندارم،
  کردها در مناطق شمالی زاگرس تا امتداد کوه های جنوبی ترکیه کنونی،زندگی میکردند،،
  اکثرا شهر های کوچک مثل اورامانات داشتند،که با حمله اعراب و مغولان و دیگر اقوام،اغلب به شمال ایران در گیلان و مازندران مهاجرت کردند،
  نمونه شهری که در گیلان به روش خود ساختند،ماسوله بود
  یا مردم کشورهای عراق ،سوریه یا شام تا لبنان و فلسطین،اکثرا ،زبان و فرهنگ خود را داشتند که با حمله اعراب ،تا مصر و لیبی و الجزایر وشمال آفریقا،همه عرب زبان شدن،بغیر از دو کشور ایران و قوم یهود اسراییل کنونی.
  امیدوارم همه سال خوبی همراه با سلامتی و کامیابی داشته باشید،
  زنده باد ایران و ایرانی


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  دلمون خون شد،به امید روزی به آغوش وطن ،ایران عزیز بر گردند ،لعنت به شاهان بی کفایت


 • دربدر

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  دوستان عزیز تا این مرزها بدست جنگها شد و انسانهایی کشته شد هرچه پادشاهان با کفایت زمان درست کردن انسانهای بی لیاقت فروختن حالا از ترس یا بخاطر منافع شخصی واگذاری خاک یک کشور به بیگانه واقعا ….. است


 • علی

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  این نقشه مال نادر شاه هست نه صفوی
  صفوی به … نداشتش خندید آنقد کشور گشایی کرده باشه
  نادر شاه که اومد ایران بین افغانی تا اصفهان روسیه اردبیل گیلان و مازندران و ترکیه از تبریز تا خلیج فارس تقسیم شده بود با عهد نامه و اسنادش موجوده
  نادر شاه اومد روسیه رو تا بالای قفقاز ترکیه رو تا دیار بکر و افغانی رو تا هند تعقیب دولت تیمور گورکانی مسلمان هند رو شل و پل کرد در عرض ده سال ایران بزرگ ساخت
  صفویخ … ایرانی کش یک بار تمام ایران رو کشته و اسنادش موجوده
  این نقشه هم مال نادر شاهه
  که اگر نادر شاه نبود الان کله ها تا اصفهان افغانی از تبریز تا خلیج فارس عثمانی و اردبیل و گیلان مازندران روسی بودن
  انقد صفویه ظالم بشریت رو تطهیر و گنده نشون ندین
  هیچ.. نبوده صفویه


 • خدابنده لو

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  دوست دارم همه در همه جا راحت زندگی کنند
  در کشور گشایی ها همیشه مردم قربانی شده ند
  بهتره با عقل و منطق و علم و سیاست همه را در آن سوی مرزها به خود وابسته کنیم
  زمین نباید مرز داشته باشد


 • محمد

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  بس کنین زیرایران طلااست وقتی دست مابهش نرسه میخوام گوه باشه اذربایجان مال ماست جمع کنین ترکه لره فارسه همه مان سرکاریم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  خوب ما الان سرزمین هایمان را بخواهیم پس بگیریم کی را باید ببینیم


 • مجتبی

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  صفویه به ایرانی بودن خود معتقد بود از نشانه های بارز آن اهمیت دادن به شاهنامه و رواج شاهنامه خوانی از دوره صفویه میشه اشاره کرد. هرچند بی کفایتی و ترس شاه سلیمان صفوی تقریبا تمام دستاورد های با ارزش دوران شاه عباس را بر باد داد


 • کتیبه

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  در جواب اون آقا که میگه صفویه ترک بودن و ایرانی نبودن ووووو امثال اون اولا ترکها و کردها و بلوچها و طالشها وووو بقیه ایران رو خوب یا بد درست کردن تا به این پایه بعدش ببخشن آذری و ترکهای عزیز یاشاشین آذربایجان و تورکها ولی صفویه اصالتا کورد هستن برید بخونید میخوام بگم ایرانی هستیم همه کشورهایی درست شدن از بیلیاقتی بعضی شاهان قاجار که به خودشون افتخار میکنن بعد ما که سرزمین مادری اون خورده فرهنگها هستیم بهم و به کشورمون توهین میکنیم رییس جمهور تاجیکستان از ما ایرانی تره به زنان تاجیکستان گفت ۳ تا بچه بیاورید شاید فردوسی و حافظ و سعدی و رستمو گردآفریدی دیگر زاده شد 🤔🤔👉👉👉👉👉👉


 • ناشناسم

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  حالامیگیم شاهان قاجاروغیره باجنگ سرزمین ازدست دادن.ولی رضاخان ازترس اینکه جنگ نشه وسلطنتش به خطرنیافته سرزمینهای ایران روبه ترکیه وافغانستان تقدیم میکرد.


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  بهتر نقشه ایران رو در زمان سلجوقیان بزرگ هم نگاه کنید


 • ااا

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  بعضی واقا …ن مردای مومن الهام ادم اسراعیله میخوان سرازتنتان نباشه دارید حرف به نفع دروغای اونا میزنید سزاتون بردگیست چرا اونا یه حرف مخالف نمیزنن اونا قدرت بودن دنیا راگرفتن شما همینی دارید هم ربط میدید به اینور اونور پس شما برده بودید


 • اکبر

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  اکراین کجا مال ابران بود توجه لطفا؟؟؟؟


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  فقط باید گفت خدا … کند فتعلی شاه قاجار که این هنه نگن بود برای ایران واقعا وقتی که انسان قسمتهای از تاریخ متعال میکند تا مغز سر انسان سود میکشد که چرا اینقدر بی اورز و وطن فروش الته اینجا جا دارد که به جهموری اسلامی گرچه مشکلات اقتصادی از طرف کشورهای صاحب قدرت به وجود اورداند ولی باید درود گفت و درود به خون شهدا انچه مهم است سایه رهبری عالیقدر حضرت ایت الله خامنه ای که الحمدرالله امروز کشور در زمینه نظامی پیشرفت داشت است با توجه به مشکلات اقتصادی به وجود اورد توسط دولت امریکا


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  خیلی غم انگیز است که عده ای فریب یاوه گویی های پان ترکیسم های متوهم همچون الهام نوکرف و اردوغان نادان رو میخورند و با گفتار غیر علمی و خلاف واقع نسبت به میهن بزرگ ؛ با شکوه و پرافتخار خود بی مهری می کنند. آذرآبادگان پاره تن ایران


 • شبخیز

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  خیلی ها حتی در طول عمر خود یک کتاب تاریخ مطالعه نکردتد‌فقط مثل طوطی کلماتی یاد گرفتند بلغور می‌کنند. .. …. میکنند


 • فریدون

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  خیلی غم انگیز است عده ای… از … فریب یاوه گویی های پان ترکیسم های متوهم و خیالپرداز همچون الهام نوکرف و اردوغان نادان رو خورده اند و نسبت به میهن بزرگ ؛ با شکوه و پرافتخار خود نامهربانی و خیانت می ورزند آذرآبادگان هزاران سال پاره ای از تن ایران بوده و همیشه خواهد ماند. باشد که هر چه زودتر سرزمین های جدا شده را به میهن باز گردانیم. زنده باد آذربایجان جاویدان باد ایران و ملت ایران.


 • محمود مورخ خبیر

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  بنام خدا به معنای واقعی حکومت مردمی باانقلاب اسلامی امام خمینی ودر سال۵۷ در ایران بوجود آمده که حاصل خون شهداست قبل ازان یا باخونریزی یا کشورگشایی وکمک خارجیها حکومت برقرار بوده وسرزمینهای زیادی دست بدست شده الان هم که با نابودی رژیم جعلی اسراییل همه مسلمانان دارند یکپارچه میشوند وعملا مرزها فقط ملیتها رامشخص میکنند اینقدر دنبال گور مردهها نروید اگر ایران بخواهد دنبال زمینهای زمان هخامنشی باشد باید نصف دنیا را طلب کند..زمانه میچرخد..دعا کنید بهشت مهدی عج درجهان برپا شود انشایالله


 • جنوبی

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  جان و مال ما فدای خاک ایران عزیز.کور شود چشم دشمنانت


 • حسین

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  تمام بدبختی های قدیم ایران بزرگ از روسیه و انگلیس می باشد


 • کمال

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  تمام کسانی که در این رسانه اظهار نظر کردند یک حس میهن پرستی عالی را به نمایش می گذارد .ایران اولین کشور در دنیا است که بیشترین تنوع زبانی را در خود دارد ودلیل این است مهمان دوست می باشد همه قومها توانستند در آن زندگی کنند قبل از رضا خان ایران ارتش منسجم وتحت یک فرمان نداشته ودر زمان رضاخان ارتش ایران یک پارچه شده ولی باز قدرتش به حدی نبوده که بتواند جلوی هر تجاوزی را بگیرد قبل از رضاخان ارتش‌های محلی بوده که نظم وتجهیزات نظامی چندانی هم نداشتند ولی تعصب میهن پرستی بالای داشتند ودر جنگها هم زود از پایی در می آمدند. در آن زمان در دیگر کشورها هم ارتش واحدی نداشتند .هر کشوری که ارتشش قوی‌تر بود به همسایگان تجاوز می کرد وخاکش را اشغال می کرد مثل ارتش روسیه در آن زمان در حال حاضر به همین خاطر است که جمهوری اسلامی ارتش ونظام های دفاعی را در اولویت خود قرار داده است که بسیار به جا وشایسته است وبه آن باید درود فرستاد .زنده باد ایرا وایرانی درهر کجای جهان با هر قوم ولهجه که باشد


 • اندکی تفکر

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  زندباد ایران و ایرانی ، بغیر از وطن فروش های بیشرف


 • دمیرچی

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  پانترک ها کمی مطالعه بکنند بد نیست ،صفوی ها اصالتا کرد بودن !


 • محمد کوهدشتی

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  تمام انسان های اولیه در کوهدشت لرستان بوده و اصالت تمام قوم وقبیله های دنیا لر وارییایی بوده وهست


 • انتیک_اسدی

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  من این نقشه رو دارم ولی داره میپوسه دیگه ابعاد بزرگه


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  مریخ نورد کنجکاوی موجوداتی در مریخ پیدا کرده که معلوم شده مثل صفویه اصالتا کرد بودن


 • امیر

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  خوش به حالشون که از تورم و بیکاری ‌و…راحت شدن …کاش آبیک هم از ایران جدا شده بود


 • التماس تفکر

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  باشه با ایران دشمنی داشته باشید ، با فارس دشمنی داشته باشید ! اما تو رو خدا دیگه رسماً اعلام نکنید دشمنان ایران یک عده احمق و متوهم هستند . یعنی ایران تا قبل از رضا شاه حکومت نداشت ؟!یعنی دوره صفویه به ایران میگفتند صفویه ؟! خدایا دمت گرم خیالم راحت شد حالا دیگه با وجدان راحت میتونم قبول کنم دشمنان ایران رو از احمقها قرار دادی


 • محمد کوهدشتی

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  جمع کنید این زیاده رویتونو کشور فقط جمهوری اسلامی غیرت واصالت یعنی اون مردان بی ادعا وشهیدان ۸سال دفاع مقدس و ل….ت بر ترکیه ،اذربایجان ،ارمنستان اشوب گر ،ماهر لحظه وهرجادر هرنقطه ای از کشور اماده دفاع از کشور وخواهران وبرادرانمان هستیم درود خدا بر تمام ایران،اریایی،ترک ،کرد ،لر،فارس،گیلک،بلوچ،عرب،ترکمن


 • محمد کوهدشتی

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  جمع کنید این زیاده رویتونو کشور فقط جمهوری اسلامی غیرت واصالت یعنی اون مردان بی ادعا وشهیدان ۸سال دفاع مقدس ولعنت بر ترکیه ،اذربایجان ،ارمنستان اشوب گر ،ماهر لحظه وهرجادر هرنقطه ای از کشور اماده دفاع از کشور وخواهران وبرادرانمان هستیم درود خدا بر تمام ایران،اریایی،ترک ،کرد ،لر،فارس،گیلک،بلوچ،عرب،ترکمن


 • امین

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  عجب آدمای دست ودلبازی بودن
  هه هه


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  صفویان اصالتا تورک هستند و هیچ ربطی به کوردها ندارن یک سوال چرا کوردها سنی هستن من حتی شنیدم گفتن استاد شهریار کورده من اینو کجا بنویسم شما بگید


 • چلنگر

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  آذربایجانو با قرمز نوشتی ولی کاش اینم مینوشتی اون موقع آذربایجانی ها حاکم ایران بودن


 • یعقوب

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  آنچه مسلم هس اینکه جغرافیای نشون داده شده بصورت فرار در طول تاریخ در هر کشوری نمایش داده شده و چون در آن دوران ملتهای قوی ملل ضعیف را زیر تسلط خود در میاوردند بعد از تضعیف از دست میدادند و این چرخه همیشه بوده و هست و در آینده هم میتونه باشه و لازم نیست از سر کول هم بالا برید


 • خسرو

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  من یک آذری هستم از پانترک و ترکیه و …متنفرم و عاشق ایران با همه اقوامش از بلوچ و غرب و کرد و مازن و گیلک و فارس و آذری همه با هم . ابران یعنی همه این ها .زبان رسمی کشور هم فارسی هست همانطور که زبان رسمی جهان انگلیسی شده و همه قبول کردند.


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  حالا،بعداز۳۰۰سال،از،شقه،کردن،ایران،زمین،
  توسط،دووله،استعمارگر،روس،واتگلیس،باید
  با،این،نقشه،که،سند،کشورایران،است،ماملت،
  ایران،باید،چه،کنیم،با،همین،کشوریکه،که،جز
  ایران،مرکزی،چیزی،دیگرنماندهٔ،ازش،حالا،
  باید،یابه،همین،عرض،ومرزیکه،یک،سوم،
  ایران،دیروزاست،غناط،کنیم،وهمین،الباقی،
  مملکت،ایران،را،که،بااین،عرض،ومرضی،که،
  برای،مابه،میراث،از،پدران،واژدادمان،مانده،را
  باید،خوب،حفظ،وحراصت،کنیم،تاماهم،این
  میراث،اژدای،را،بایک،وجب،کم،وکسری،باید
  به،آیندگان،مان،که،حق،ایشان،است،را،بسپاریم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  باکو را پس می گیریم. مثل لبنان ، عراق ، یمن و…


 • محمدعلي

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  برو نقشه ۳۰۰۰ سال پیشو نگاه کن ببین ایران چی بوده.


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  فکر کنم ی نادر شاه دیگه میخوایم چون هرجای کشور میبینی افغانی داره سرازیر میشه ،مثل اینکه تاریخ نخوندین بخاطر چی نادر شاه طغیان کرد!
  محمود و اشرف افغان با لشگر کشی کل ایران تسخیر کرده بود الان خود حکومت ایران داره دعوتشون میکنه الان دیگه بدون خونریزی میتونن اشغال کنن!


 • موسیوند

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  فکر کنم ی نادر شاه دیگه میخوایم چون هرجای کشور میبینی افغانی داره سرازیر میشه ،مثل اینکه تاریخ نخوندین بخاطر چی نادر شاه طغیان کرد!
  محمود و اشرف افغان با لشگر کشی کل ایران تسخیر کرده بود الان خود حکومت ایران داره دعوتشون میکنه الان دیگه بدون خونریزی میتونن اشغال کنن!


 • علی دادی

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  با سلام تبریک سال نو به همه هموطن های عزیزم نظرات شما را تاحدودی خوندم من هم نظرم اینه : ‌‌ایران باوجود همه اقوام ایران شده وکامله و نبود هر کدام ناقصه ، همه اقوام ایرانی مهمان نوازند بامحبتند انسان دوستند باغیرتند جوانمردی دارند وخیلی صفات دیگر مشترکند پس دوستار هم باشیم پس عاشق ایران باشیم ونگهدار وپاسدار آن باشیم تاریخ نگاه کنیم همیشه برای این وطن عزیز جنگیدیم وجان وخون دادیم ومیدهیم وسلامح


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  من از تاریخ وجغرافی یه چیز فهمیدم خوبا مال منه بدش مال شما مولوی فردوسی ناصرخسرو و…افغانستانی هستند بی حساب وکتاب میگیم مال ماست ابوعلی سینا فارابی خوارزمی و…ازبک هستند میگیم مال ماست پس چرا معاصران همون ها از محمود غزنوی وامیر تیمور و…ایرانی حساب نمیشن؟هیتلر برای یافتن منشا نژاد آریایی هاینریش رو به افغانستان فرستاد و کوه های هند وکش ،ما چون الان ملت افغان چند ده هست وضعیت نامناسب دارند این اریایان اصیل را بی ریشه و دون خود می دانیم آلبرت اینشتین نقل کرده من وقتی یک فرد عادی بودم آلمانی ها با یهودی بودم پس زدند فرانسوی ها با آلمانی بودن و سایرین هم با بهانه های دیگر اما اکنون چون در امریکا زندگی و زاده المان و قاره اروپا هستم فرانسوی ها هم مرا ازآن خود می دانند!


 • میثم بخت ازما

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  با سلام اقا العان که هرکس رو زمین کشور ومرز خودشو داره ۲۴۵کشور رو زمین هستن العان صنعت هوا فضا در عضویت به شرق یا غرب یا صنعت هوا فضا در همجوشی هسته واب وخاک در نوسازی میشه فعالیت صنعت هوا فضای ایران در کهکشان یا همجوشی برای غرب یا شرق


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  فرقی نداره صفویان آذربایجانی بودن یا کورد یا لر یا بلوچ…
  مهم اینه ایرانی بودن و یه سلسله ملی بود
  ترک ها هم جزو اقوام ایران هستن
  و صفویان هم پانترک نبودن که پانترکا بیان بگن یاشاسن آذربایجان میلتی و فلاان و فلان
  نمونش نادر شاه پادشاه آذری ایرانی که روی سکه نوشت ( نادر ایران زمین خسرو گیتی ایران )


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  بولله همین حرفها وافکار که ما ایرانی ها رو بیشتر افسرده وبدبخت میکنه ما همینجوره در عصرحجر به سر می‌بریم وبه اینکه درزمان حال وآینده باشیم درزمان گذشته به سر می‌بریم بابا برید ببنید تمام کشور دارن ازجهان سوم خارج میشن ولی ماها غرق افکارمتحجریم ونیاکان ما چنین و چنان بودن اگه یه ذره لیاقت داشتن که الان ما باید مثل اروپا پیشرفت میکردیم همین افکار درزمان گذشته که مارو عقب مونده کرده


 • افشین

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  آقا جواد که منکر وجود آثار تمدن در اطراف مناطق کردنشین هستید و به تمسخر می گویید یک قبر نشان بدهید که اطراف کرمانشاه بالای۲۰۰ سال قدمت داشته باشه. شما که هنوز نمی دانید یکی از بی نظیر آرین آثار تمدن بشری کتیبه های بیستون در اطراف این شهر می باشد(میراث جهانی ثبت شده در یونسکو) برای اثبات بی اطلاعی شما همین کافی است.
  طاق بستان و معبد آناهیتا و… بماند

  لابد اقوام .. هون و آدم نماهایی مانند چنگیز و آتیلا و تیمور لنگ مایه مباهات بشریت هستند؟

  یاد جمله مشهور فیلم مارمولک افتادم خدایا راه راست را بطرف ما کج بفرما ( شاید به زبان طنز بیان این نکته باشد طرف خودش حرکتی برای اصلاح خودش انجام نمی دهد و انتظار دارد حقیقت بطرف او بیاید)


 • نوریان

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  این نقشه را بفرستید برای علی اف تا بفهمد که نمی فهمد نادان بی سواد ،آذربایجان باید برگردد به خاک ایران


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - فروردین - ۱۴۰۲

  باکو را پس میگیریم..


 • یحیی

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  بی‌…..از‌شاه‌حسین‌صفوی‌مگر‌پدرش‌باشه‌که‌تاج‌خودش‌برداشت‌وتقدیم‌‌شاه‌محمود‌هوتکی‌افغان‌‌کرد‌ودختر‌وخواهرشم‌به‌عقد‌شاه‌افغان‌در‌اورد‌و‌افغانها‌برما‌حکومت‌کردند‌بفهمید


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  تا حالا چند تا مطلب از اول فارس خواندم در مورد تاریخ ایران واقعا عالی بود….


 • Ali

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  اون خری که گفته کشوری به اسم ایران نبوده، اشعار فردوسی رو نخونده؟


 • سید حسین

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  سلام و ارادت ایران عزیز ما بعد از حمله اعراب و حکومت آنها بمدت طولانی در کشور عزیزمان تقریبا داشت اصالت خود را از دست میداد که در حال حاضر هم اثرات حکومت آنها در نوشتار و گفتار مان نمایان بوده و لذا شخصا درود می‌فرستم به بابک ها فردوسی ها و از همه والاتر یعقوب لیث صفاری که ایرانیان را نجات و اصالتمان را حفظ و زنده نگاه داشتند .وای بر ملتی که تاریخ خود را نخواند ..درود بر روح پاک شهدای تاریخ قدیم و جدید این سرزمین و درود بر تمام وطن پرستانی که از جان خود گذشتند و می گذرند تا ذره ای از این خاک مورد تجاوز و تهاجم دشمنان قرار نگیرد .
  نام بلند ایران عزیز همواره استوار و جاویدان باد.
  بسی رنج بردم در این سال سی
  عجم زنده کردم بدین پارسی


 • مهدی

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  سلام ، بهتره برخی از دوستان مطالعات تاریخی در خصوص تاریخ ایران و جهان رو بیشتر کنن ، منظور از ایران ، حوزه سرزمینی و تمدنی ایرانه ، مثل حوزه تمدنی هند ، چین ، مصر اینها قدیمی ترینها هستند و موجب مباهاته ، قریب به اتفاق بقیه کشورهای امروزی از چنین امتیازی بی بهره بودن ، خیلی از اقوام وارد این حوزه های تمدنی شدن ، ولی به علل مختلف در این تمدنها ادغام شدن و موجب غنی شدن بیشتر این حوزه های تمدنی شدن ، در طول تاریخ بارها سعی کردن برا خودشون هویت ایجاد کنند ولی هر کاری کنند با عقبه تمدنهای یادشده مواجه میشن و طبیعتا میرن سراغ جعل و خیال بافی .


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  انشالله هه ازدسداده را پس میگیریم حق مانست


 • صابر

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  سلام
  بر ایرانیان عزیزم
  ما با بیشترین اقوام با اتحاد همدلی زیر یک پرچم اسلامی واقع شدیم و این سمت حرکت می کنم و غرب از این حرکت و اتحاد و مقاومت دلهره دارد و می خواهد آن را بشکند غافل از آنکه فرمانده کل قوا داریم آنهم سیدعلیست
  درست است گزینه های روی میزشان جواب نداد. یه مدت بگذارد فرو پاشی غرب را خواهید دید.
  ولی تا زمان صبوری کنید
  ان شاء الله با ظهور حضرت مهدی علیه السلام همه‌ی فتنه فروکش خواهد کرد
  ان شاء الله


 • بالانشین

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  سلام ودرود خدمت هم وطن های گرامی،میدونم خود من هم که دارم این حرف رومیزنم اگه تقی به توقی بخوره اولین نفری هستم که بخاطر دفاع از ناموس ومیهنم جون فدا میشم،
  ومتمعا هستم که شماها هم اینجوری هستید.
  ولی خاکی که جوونهاش قدرت خرید حتی یک زمین مسکونی رو توش ندارن.چه تعصبی چه عرقی چه کشکی چه دوغی با کدوم دلگرمی
  اون زمونه دیگه گذشت


 • صابر

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  سلام
  ایرانیان عزیز
  خدا میگه سرتان را بالا بگیرید ای بندگان ، مرا دریابید و با وحدت یکدلی زیر پرچم اسلام با فرماندهی نرگس زهرا سلام الله علیه ها گوش فرا دهید و از هر قومی و نژادی و رنگ پوستی داشته باشید به سمت من بیایید.


 • سلمان

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  حکومت صفوی ک خون رویز بود و به زور شمشیر مردم رو شیعه کرد اخرین شاه صفوی ک به افتضاح از افغانی شکست خورد… دوره قاجار هم ک به غیر بدبختی بیچارگی و کشور فروشی چیزی واس مردم نداشت در کل هم قاجار و هم صفوی منفورترین هستن بین ما مردم لعنت به هرچی پادشاه داشته


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  دوستان یه کم تارخ بخونید بد نیست اولا اسم ایران یا همون اریایی از زمان کوچ قوم اریایی ها به ایران وجود داشته در زمان کورش کبیر که حکومت هخامنشی پایه گذاری شد کشور ایران در مقابل کشور روم دو ابر قدرت او زمان بودن حالا اون بی سوادی که قبل رضا خان و سایر شاهان ایران رو کشور هرج و مرج میخونه بره منشور حقوق بشر کورش رو بخونه اعلامیه کوروش رو هنگام فتح بابل و بین النهرین رو بخونه یک موردش میگه اگر درختی توسط سربازی قطع بشه دست سرباز رو قطع خواهم کرد اگر دری بسته باشد و سربازی انرا بشکند تجاوز به حریم اون خانواده شده پس شکننده در منازل اعدام خواهد شد بنده خدا تو اصلا تاریخ هفت هزار ساله ایرانو خوندی چی فکر کردی که این اراجیف و بافتی مرز ایران از دیوار چین شروع میشه تا خود مصر ادامه داره ترک و کرد و فارس هم نداره همه تحت نام ایران زندگی میکردن


 • شهرام

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  گذشته را ول کنین الان مرغ نمیشه خرید گوشت خوردن که برا خیلی از مردممون شده یه رویا .ول کنید بابا این تعصبات بیجارو یه فکری به حال اقتصاد کشور بکنید داریم نابود میشیم بخدا


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  همه اقوام ایرانی هموطن هم هستند اینکه قبلن کدام پادشاه چقدر اشتباه کرد و از چه طایفه‌ای بود مهم نیست، این ما هستیم که الآن در کنار هم و در این زمان بخصوص حضور داریم. کاروان ما هم خواهد گذشت. چه شیعه چه سنی لطفاً بدون تعصب به حال و روز مملکت فعلی خودمون نگاه کنید و ببینید اسلام از کدام طایفه بیش از دیگران ضربه خورد؟ بیندیشید ای اندیشمندان و ببینید ای صاحبان دیده که امروز در کجای تاریخ ایستاده‌ایم و به کدام سو میرویم


 • زراندود

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  شلیک رسانه ای بود به مغز برخی نژادپرستان مورد حمایت علیف


 • عاصم

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  جنایتی که در دوران صفویه انجام دادن هیچ دوره ای انجام ندادن قتل عام مردم ایران زمین از سنی و زرتشت بخاطر چی …….متاسفم….


 • عاصم

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  نه تنها استاد شهریار بلکه مولانا.سعدی حافظ و خیلی از شعرا و دانشمندان سنی بودن


 • عاصم

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  چرا واقعیت رو به مردم اعلام نمیکنین


 • یک ایرانیِ

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  این مطلب خیلی جالب بود…احسنت بر آقای جهانبخش ..رسانه یعنی این….


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  شما به سر و کله خودتان میزنید به قول خودتان فلسطین را آزاد کنید یک مقداری هم سعی کنید با همکاری برادر روسمان این شهرها را پس بگیرید


 • یک ایرانیِ کرد ترک لر بلوچ عرب فارس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  بدلایلی بیشتر از ۶ سال ترکیه زندگی کردم.از هر ۱۰ نفر به جرأت ۵_۶ نفر ریشه های خودشون رو از ایران میدونستن و بهش افتخار میکردن.یکی میگفت اجدادم از خراسان ،یکی کرد،یکی از شیروان……. بدون هیچ توهم و یاوه گویی.اونوقت اینجا تو مملکت خودمون یمشت وطن فروش بیوطن،سنگ ننه الهام ..اوف و اون اردوغان …بیسواد رو به سینه میزنن.بذارید به وقتش،همین آذری های خودمون چنان تو دهنی ای به این پانترکهای عمله ی آنکارا و بادکوبه بزنن که دیگه نوبت به بقیه نرسه. متوهم های بی …!!!!


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  پانترک های… انقدر حرص نخورید حتی روی سکه های ضرب شده توسط صفویه هم نوشته ایران یه عده وطن فروش از جمهوری باکو حمایت میکنن انشالله به زودی باکو رو فتح میکنیم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  زنده باد ایران، اگه کشوری ضعیف باشه همه بهش طمع میکنن، فقط ایران قوی حق به حق دار میرسه


 • علی

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  فارس بلوچ کرد لر عرب ترک هیچ فرقی ندارد مهم خاک عزیزمان ایران است که فعلا تحویل ماست باید خوب ازش نگهداریکنیم وازدست رفته هایمان را بخاک عزیزمان برگدانیم تفرقه کار دشمن است زنده باد ایران وایرانی


 • حسین‌

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  بنام‌یزدان‌پاک‌‌..یک‌سوال‌‌اگر‌روزی‌عده‌ای‌اجنبی‌‌به‌خاکمون‌تجاوز‌کنن(غلط‌میکنن)و‌به‌سمت‌مثلا‌اردبیل‌‌یاتبریز…..حمله‌ور‌شن‌وبه‌مردم‌بخوان‌صدمه‌بزنن‌…ایایک‌لر‌یا‌فردی‌کرد‌زبان‌‌ویابختیاری‌ویا‌بلوچ‌‌با‌این‌صحنه‌‌همون‌لحظه‌‌روبه‌رو‌شه‌‌به‌نظر‌شما‌میگه‌ایناترک‌هستن‌‌به‌من‌چه‌‌…….جوابش‌برا‌هرکی‌که‌تو‌این‌خاک‌متولد‌شده‌‌‌چیزی‌جز‌‌‌زنده‌باد‌ایران‌نخواهد‌بود‌‌‌(تو‌زلزله‌ی‌سرپل‌ذهاب‌‌نمونه‌ی‌کوچیکی‌‌برای‌این‌‌حرفه‌منه‌‌..دم‌همه‌ی‌ایرانی‌ها‌گرم‌


 • آقای صالحی

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  تو این نقشه آمده افغانستان جز ایران بوده اما چطور صفویی ها بااین قلمرو وسیع آخرم از هوتکیان افغانستان شکست خوردن حواست باشه دیگه نام افغانستان با احترام بگیری


 • مهدی

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  نام ایران خیلی پیش از رضاخان وجود داشته فقط ایشون بهش رسمیت دادن حتی ۲هزارسال قبلم به کشورمون ایران میگفتن


 • وحید

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  دوستانی که نوشتند نام ایران مدت زیادی نیست بر روی کشورمان گذاشته شده خواهشا بی سوادیشون به رخ نکشند . نظرتون راجع به این شعر فردوسی بزرگ چیه که مربوط به ۱۱۰۰ سال پیش بوده؟
  چو ایران نباشد تن من مباد….


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  ایرانی عزیز یکپارچه باشید ودوست ودشمن کشور خود را بشناسید پیام من به بیگانگان روزی ارتش مورچگان ایران با اتحاد می‌توانند یک فیل را از پای در اورند


 • حمید

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  این متن فقط تنه به روس ها و قاجار زده در حالی که بخش های زیاد دیگه ای هم توسط انگلیس از نام وطن جدا شد
  همینطور بخش های زیادی در زمان پهلوی اول و جدایی بحرین در زمان پهلوی دوم نهایی شد


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  تعصبی نباشیم در وهله ی اول همه ما انسانیم ، انسانیت داشته باشیم مرزها را انسانهای نفهم ساخته اند تا فرعونها و دیکتاتورها بر تخشان تکیه کنند خداوند در قران همه را اینگونه خطاب میکند ،ای مردم، یعنی همه مردم دنیا نه اینکه بفرمایند ای اعراب ای صفویه ها یا ای ایرانیها. دست بردارید در کشورمان فقیر و گرسنه بسیار بسیار داریم اگر انسانیم بفکر انها باشیم حکم بدستها کجایید مردم از گرسنگی سنگ بر شکم میبندند …..


 • جلال

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  تعصبی نباشیم در وهله ی اول همه ما انسانیم ، انسانیت داشته باشیم مرزها را انسانهای نفهم ساخته اند تا فرعونها و دیکتاتورها بر تخشان تکیه کنند خداوند در قران همه را اینگونه خطاب میکند ،ای مردم، یعنی همه مردم دنیا نه اینکه بفرمایند ای اعراب ای صفویه ها یا ای ایرانیها. دست بردارید در کشورمان فقیر و گرسنه بسیار بسیار داریم اگر انسانیم بفکر انها باشیم حکم بدستها کجایید مردم از گرسنگی سنگ بر شکم میبندند …..


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  ایران در زمان صفویه تنها کاری کرد هر سنی مذهب بود قتل عام کرد چرا بعضی‌ها قبول نمیکند و ایران را ب نام شیراز بیشتر می شناخت


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  شکوه ایران در زمان هخامنشیان بوده که نقشه بسیار وسیعی داشته و متاسفانه هر حکومتی که سر کار آمد برای حفظ خودش بخشی از خاک ایران عزیز را از دست داد الان هم روسیه به دنبال بخش باقی مانده از دریای خزر است و تمام


 • علی

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  با دیدن بعضی کامنت ها، فقط باید تاسف خورد، بدا به حال مردمی که تاریخ کشور خودشو ندونه … کاش یکم تاریخ شو و بخونیم…


 • محمد نصیرزاده

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  زنده باد جمهوری اسلامی که یک سانت خاک بر کسی نداده است لبیک یا خامنه ای یاشاسین آذربایجان یاشاسین ایران


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  جالب این هست این قدر که آذربایجانی ها سعی دارند که بگند صفویه ترک بوده هیچ گونه گردن گیری برای قاجار ندارند


 • ایران

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  یکی گفت ایران سال ۱۳۲۳ توسط سازمان ملل ایران انتخاب شد دوران صفویه اسمش ایران نبوده در تمام دوره نام ایران وجود داشته در دوره قاجار توی قرارداد ننگین گلستان ترکمن چای آخال گلدن اسمیت به صراحت نام ایران تاج و تخت ایران نام برده شده نام ایران بالای هزار و پانصد سال قدمت داره بعضی میگن رضا شاه نام این کشور ایران گذاشته زمان فتحعلی شاه قاجار قرارداد ننگین اسم تاج تخت ایران نام برده شده تمام دنیا همین الان به ایران پرشیا پرژن میگن اسمی که ایرانی ها به خودشون میگفتن ایران بود توی سکه ها قدیمی حتی سکه ساسانی نام ایران وجود دارد


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  بابا ایقد دنبال گذشته نباشی اینهمه حکومت بزرگ حالا جالبه حرفی از کوروش وداریوش نیس فقط بحث صفوی میشه چون ربط ب اسلام داره ههه…اتفاقا کل سرزمین ایران طلاس ولی وقتی حکومت نمیتونه استفاده کنه برنامه نداره شده کویر و بیابون …توصداوسیما از انقلاب تاحالا حرفی از بقیه حکومتا نمیزنن تاریخ تحریف میکنن فقط جایی ک ب نفعشون باشه از تمدن میگن وگرنه اگه مهم بود برا این باید کل دنیا واسه دیدن تمدن ب ایران بیان ولی متاسفانه کلیه بافتای قدیمی بخاطر بی عقلی ونادانی و مخالفت ازبین بردن…ا


 • فرهاد ایرانی

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  من بختیاری هستم دوستانی نوشتن صفویه ایرانی نبودن ترک بودن پسر خوب مگه ترکها کجایی بودن . ترکها لرها فارسها عربها بلوچها گیلکیها سیستانیها و… همه ایرانی هستن ایران که فقط فارس نیست


 • حاج علی محمد آیین

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  همیشه دشمن جهل مردم را هدف میگیرد …ایران از ابد با همه اقوامش بوده ..هست …و خواهد بود .این فراز و نشیب ها که خائنین ایجاد میکنند نمی تواند ایران و ایرانیان را نابود کند ..چون سر منشا خلقت را خداوند از کشور ما آغاز نمودند و تا ابد استوار خواهد بود …زنده باد ایران و ایرانیان همدل و هم کیش و با صفا وبا مرام.مهم نیست که تو ترک هستی و یا عرب و یا لر و فارس و یا گیلک و یا آذری یا بلوچ و یا…..مهم اینه که افتخار حضور در سرزمین مادری ایران را داری و در آخر با امام زمان سر تمام ناسیونالیست های بی ریشه را از تن جدا خواهی کرد .هر وقت خواستی به چیزی بنازی به علی بناز …نه به جهل قومی و قبیله ایی و نژادی که هر لحظه با گذشت زمان با آشنایی با دیگران و ازدواج فراموش می شود والسلام علی عبادالله الصالحین.


 • هخامنش کوروش

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  مه آذربایجان را خاک ایران میدانیم…باکو بخشی از ایران است


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  شباهتهای بی نظیر صفویه و حکومت فعلی ایران


 • سید

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  با این همه ضربه که روسها همیشه به ما زدن وباز میزنن
  جسبیدن بهش
  دیگه از اون موقع چه انتظاری داریم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  درود بر اول فارس….دولت ما که بیخیال و در عوالم در حال سیر است


 • عشق ایران

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  او نادون ها ۹۹ ساله اجاره دادن زمان هم تموم شد ه باید به هر قیمتی شده پس بگیریم تا با مال ما علیه ما نباشن دشمنانی چند هزار ساله .
  ایران مقتدر ما موج قطع شده ات را پیوند خواهیم زد .
  دیگنن الله امیدین . بگو به امیر خدا


 • مجید

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  لعنت به پان….. و تجزیه طلب .
  درود بر اتحاد اقوام ایرانی .


 • Araz

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  سلام میگم خوبه اون بالای نقشه ترکمنستان شمالی و ازبکستان و آذربایجانشمالی و قفقاز و ارمنی و داغستان و اووووا کلی تورک جدا شده والا این اقوام ایرانی اصلا خییلی کم حرف میزدند


 • امیر عباس

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  آخرین حاتم بخشی شاهنشاه آرایانگو بود که بحرین نفت خیز را بخشید رفت از ترس ارباب آمریکایی و انگلیسی


 • صمداقا

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  یه ایرانی با این اندازه از آگاهی که حد اقلی در مورد زادگاهش ،حقوق فردی و اجتماعیش بدونه واسه شما احیانن خطر داره ها،،،،،،،


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  کاری به دعوا بین پادشاهان ندارم و یا حتی خلیج فارس هم که اثبات شده ندارم .
  تو نقشه صفویه بجای دریای عمان که کسی براش اهمیت نداره هم نوشته دریای پارس


 • تهمینه

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  درود بر کوروش بزرگ که توانست این سرزمین های ایران بزرگ را بخوبی اداره و از هجوم دشمنان به مرزهای ایران بزرگ جلوگیری کند


 • سهراب

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  متاسفانه پانترک ها در کشور ترکیه و آذربایجان دارند تمامی آثار تاریخی و تمدن و فرهنگ ایرانی را به نام خودشان می کنند و ما داریم با ماست بر سر و روی خودمان میزنیم


 • علی

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  همه انسانها چه فارس و تورک کرد عرب و بلوچ لر و هر انسان دیگه ای در هر کجای این کره خاکی چه سرخپوستان آمریکای چه بومیان آفریقا چه چینی و بومیان استرالیا و چه اروپایی ها همه و همه انسانند و برابر زمین جنگها بین چند نفر شاهان حاکمان بوده که با فریب افکار دیگران و تهیج اونها با کلماتی مثل میهن پرستی و که با کلاستر نژادپرستیه به کشتن همدیگر وا می داشتند هیچ فرقی بین بزرگ بودن کشور و کوچک بودنش نیست به غیر از این که اون کشوری که بزرگتر معمولا اجدادشون قاتل تر بودن
  الان هم همه این افکار چیزی جز نژادپرستی و فاشیسم نیست که متاسفانه در ایران موج میزنه هر قومی در حکومت باشه سعی میکنه خودش رو برتر از دیگران نشون بده اقوام دیگر فرهنگ های دیگر و زبانهای دیگر رو نابود کنه همونطوری که الان در ایران شاهدش هستیم
  فارس گرایی به حد اعلای خودش رسیده و با سرکوب زبانهای دیگر اقوام و ممنوعیت تحصیل اونها و این چیزی جز افکار متعفن و پست نژادپرستی نیست


 • رسول

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  در نقشه های تاریخی هیچ وقت بلوچستان وجود نداشته
  سرزمین مکران ایران در جنوبشرق بوده که تا دره سند و پنجاب ادامه داشته
  امیدوارم روزی دوباره امپراتوری ایران دوباره احیا شود.
  امپراتوری پارس. ای جان


 • حمید

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  الهام علی اف در باکو باید به سرنوشت بیروت و بغداد دچار شود


 • مجتبی‌طالبیان

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  بنازم‌جمهوری‌اسلامی‌ایران‌را


 • امیر

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  علی چرا زر میزنی که صفوی ترک نبود ایرانی بودن اصالتن تبریزی بودند چیزی نمیدونی نگو


 • الهه

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  جمهوری اسلامی یکی از بهترین حاکمیت های بزرگ ایرانی است هر چند شاید خودشان هم ندانند ولی نشان داده لیاقت پاسداری مرزهای جغرافیایی و سیاسی میهن مان ایران را دارد.


 • بالنده

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  ایرانی هستیم زیر پرچم ایران و برای دفاع از میهن جان نثار می کنیم. عاشقان سینه چاک علیف بدانند به پایان نزدیک می شود الهام شون…پاینده ایران…جاویدان ایرانی با غیرت


 • مرتضی

  تاریخ : ۱۲ - فروردین - ۱۴۰۲

  اینامرد نیستن


 • سمیع‌الله

  تاریخ : ۱۳ - فروردین - ۱۴۰۲

  عجب فکر کنم‌ اینا‌پست هرکی گذاشته اون موقع به دنیا آمده است نشان بدین به تمام ایرانی ها


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۳ - فروردین - ۱۴۰۲

  الان چه فایده داره ک چقدر وسعت داشته یا ن شما اگه دلتون واس سرزمینهایی ک رفته میسوزه خب الان ب جون هم نیوفتین ک همینی ک هستم از بین نره تمام..


 • خدا. درنزدیکیست

  تاریخ : ۱۳ - فروردین - ۱۴۰۲

  سلام عزیزم مردمی که تاریخ ندانند محکوم به تکرار ند


 • علی پوراحمد سرخابی

  تاریخ : ۱۳ - فروردین - ۱۴۰۲

  طرف میگه قبل پهلوی نام ایران استفاده نمی‌شده . اون یکی میگه اجداد صفویان کرد شافعی بودند . اولا خودتی . دوماً اگه حال کتاب خواندن نداری با اینترنت تصویر اسناد تاریخی رو ببین . البته بعضی‌ها با اینکه چشم و گوش دارند ولی کر و کورهستند .


 • افشین

  تاریخ : ۲۳ - فروردین - ۱۴۰۲

  نام ایران در اسناد صفوی
  نامه شیخ صفی به پادشاه هلند
  .
  شیخ صفی نوه شاه عباس که به جای او بر تخت شاهی نشست پس از جلوس به پادشاه هلند نوشت:
  «چون از قضاء واقعه هائله نواب فردوس مکانی بابای بزرگوارم وقوع یافته… اکنون سریر سلطنت و پادشاهی عرصه ایران که تختگاه پادشاهان رفیع الشان اکاسره و کیانی است، حسب الادب بذا همایونی ما مزین است». (منبع: یکصد و پنجاه سند تاریخی از جلایر تا پهلوی، جهانگیر قائم مقامی۱۳۴۸، ص: ۴۰)
  شیخ صفوی در این جا خود را پادشاه ایران و جانشین پادشاهان کیانی و خسروان باستان(کسرا معرب خسرو) می داند.


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۳ - فروردین - ۱۴۰۲

  خوب تورکها بودنند ،


 • محمد

  تاریخ : ۲۴ - فروردین - ۱۴۰۲

  جنوب غربی خلیج فارس هم برای ایران بود
  جانم به شاه اسماعیل کبیر جانم به شاه عباس کبیر
  این دو و کوروش بزرگ و داریوش کبیر بزرگترین شاهان تاریخ ایران بودند