چاپ کد خبر: 104716
30 بهمن 1401

چرا همه با من مشکل دارند و کسی مرا دوست ندارد؟  ۲۴ علت آن بدانید

گاهی از خودتان می پرسید که چرا همه با من مشکل دارند؟ چرا همه از من متنفر هستند؟ چرا همه از من دور می شوند؟ یا چرا کسی مرا دوست ندارد؟

به گزارش اول فارس ، واقعیت این است که بدون دوست داشتن و اعتماد کردن به سختی می توان زندگی کرد. پس همه به این نیاز دارند که دوست داشته شوند و با بقیه هم رابطه دوستی برقرار کنند. پس اگر فکر می کنید همه با شما مشکل دارند و همه از شما دور می شوند بهتر است این مقاله  را تا انتها بخوانید تا علت اصلی اینکه چرا همه با من مشکل دارند را بدانید.

چرا همه از من متنفر هستند؟ چرا همه از من بدشون میاد؟

اگر به دنبال پاسخ سوالاتی هستید که بتوانید عیب ها و نکات منفی مربوط به اخلاق و نقطه ضعف خودتان را بشناسید بهتر است شایع ترین عوامل محرکی که باعث می شود بقیه افراد از شما دور شوند را بشناسید. مهمترین عللی که چرا همه با من مشکل دارند عبارتند از:

زیاد حرف زدن

اگر چه صحبت کردن می تواند یکی از راه های برقراری ارتباط با دیگران باشد، اما زیاد حرف زدن هم می تواند باعث دور شدن افراد از شما شوند. برقراری ارتباط با افراد اطرافمان به این معناست که به آنها فرصت و فضایی برای پاسخگویی بدهیم تا آنها هم بتوانند حرف هایشان را بزنند. وقتی کسی را مجبور می‌کنید که دائما به حرف‌هایتان گوش کند، شکی نیست که او به دنبال فرصتی می گردد که از شما دور شود و از دستتان فرار کند. چون شما با پرحرفی خودتان نشان می دهید که هیچ ارزشی برای طرف مقابل تان قائل نمی شوید و دوست ندارید حرف های آنها را بشنوید.

برای اینکه بتوانید این مشکل خود را برطرف کنید و به یک شنونده خوب تبدیل شوید بهتر است راهکارهای زیر را رعایت کنید:

  • از فرضیات یا قضاوت کردن خودداری کنید.
  • هنگام صحبت به احساسات آنها توجه کنید.
  • با آنها به زبان خودشان صحبت کنید (بازتاب همدلانه).
  • در حال صحبت کردن به چشمان آنها نگاه کنید.
  • خود را به جای گوینده بگذارید. از دیدگاه آنها به آنچه می گویند فکر کنید.
  • با تکان دادن سر یا گفتن «اوه-هه» یا «بله»، تصدیق کنید که در حال گوش دادن هستید.
  • در صورت امکان، اگر فرصتی داده شد، نظرات آنها را خلاصه کنید تا بهتر متوجه شوید.

آزار و اذیت کردن

اگر دائما به دنبال این هستید که چرا همه با من مشکل دارند و چرا همه از من دور می شوند؟ بهتر است به رفتارهای خود دقت کنید. شاید باعث آزاد و اذیت دیگران می شوید. هیچ کس دوست ندارد مورد آزار و اذیت قرار گیرد. شاید از نظر خودتان خیلی عادی رفتار می کنید، اما همین رفتار شما ممکن است باعث آزار و اذیت دیگران شود. اولین واکنش شما ممکن است این باشد که “این مشکل آنهاست، نه من.” اگر احساس می‌کنید کسی را آزار داده یا ناامید کرده‌اید، بهتر است با او حرف بزنید و حرف های او را بشنوید.

عدم انعطاف پذیری

یکی از علل دیگر اینکه چرا همه با من مشکل دارند این است که احتمالا در برخورد با دیگران انعطاف پذیر نیستید. این رفتار باعث از دست دادن بسیاری از روابط می شود و ممکن است سایر افراد از شما دور شوند و همین موضوع بر روی روابط ما تاثیر بسیار زیادی می گذارند. اگر بتوانید در کنار افزایش اعتماد به نفس خود، کمی انعطاف پذیر باشید بدون شک راحت تر می توانید با دیگران دوست شوید.

شاکی بودن

اگر همیشه از همه کس و همه چیز شاکی هستید پس باید بدانید که یکی از عللی که چرا همه از من بدشون میاد و متنفر هستند، همین موضوع باشد. شاکی بودن باعث می شود که شما یک فرد منفی نگر باشید و چالش و مشکلاتی را برای اطرافیان خود ایجاد کنید. اما موضوع مهم این است که کسی منفی بودن و شاکی بودن را دوست ندارد. یکی از بدترین چیزهایی که می توان منجر به بروز انرژی منفی در افراد شود، شاکی بودن دائمی است. از شکایت کردن دست بردارید! چیزهای خوب زندگی را ببینید و به خود و اطرافیانتان انرژی مثبت بدهید.

عدم رعایت بهداشت فردی

یکی دیگر از پاسخ های احتمالی به اینکه چرا همه از من متنفر هستند؟ می تواند به عدم رعایت بهداشت شما مربوط شود. در این شرایط بهتر است از خودتان بپرسید آیا واقعا دوست دارید در کنار کسی باشید که بدن و یا دهان او همیشه بو می دهد یا فقط کثیف یا نامرتب به نظر می رسد؟ بدون شک دیگران هم این شرایط را دوست ندارند و از کسانی که بهداشت فردی را رعایت نمی کنند دور می شوند.

به عنوان یک بزرگسال، شما باید مراقب ظاهر و بوی خود باشید و باید بدانید که رعایت بهداشت فردی نشان دهنده نیمی از شخصیت درونی شما است. حتی اگر بهترین شخصیت را داشته باشید، هیچ کس دوست ندارد در کنار کسی باشد که بوی بد می دهد، به خصوص زمانی که مجبور است برای مدت طولانی در کنار شما بنشیند.

پشت سر مردم حرف زدن

یکی از علل ایجاد درگیری های مختلف در بین افراد، بروز شایعات زیاد هستند که افراد با غیبت دیگران ممکن است به این شایعات دامن بزنند. از طرفی هم شایعات زیاد باعث برهم خوردن روابط دوستانه می شود. اگر دائما پشت سر دیگران حرف می زنید، ممکن است سایر افراد را از خودتان دور کنید.

اهمیت ندادن به وقت دیگران

بدون شک زمان برای همه ما مهم است و دوست داریم از زمان خود به بهترین نحو استفاده کنیم. برای همین کسی دوست ندارد وقتش را برای چیزهای بی ارزش از دست بدهد. پس اگر به دنبال این هستید که چرا همه از من دور می شوند و از من بدشون میاد بهتر است به وقت افراد اهمیت بدهید. اگر در قرار خود تاخیر کردید حتما عذرخواهی کنید. اهمیت دادن به زمان نشان دهنده احترام شما به طرف مقابل است. حتی فقط پنج یا ده دقیقه تاخیر می تواند برای مردم آزاردهنده و نشان دهنده بی احترامی باشد.

عدم اعتماد به شما و غیرقابل پیش بینی بودن

یکی از عللی که چرا همه با من مشکل دارند این است که رفتار های شما کاملا غیرقابل پیش بینی هستند و افراد نمی توانند روی رفتار شما حساب باز نکنند. همین موضوع باعث احساس ناامنی می شود که دیگران در اطراف شما احساس امنیت نکنند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که یک دقیقه خوشحال و لحظه بعد کاملا عصبانی هستید، با نشان دادن این رفتارهای دوگانه و متضاد ممکن است سایر افراد را از خودتان دور کنید. چون افراد نمی توانند ذهن شما را بخوانند و رفتارهای شما را پیش بینی کنند.

برای همین بهتر است خودتان باشید و وقتی چیزی می گویید، به جای وعده های توخالی، در واقع آن را انجام دهید. به مردم نشان دهید که می توانند روی شما حساب کنند و به موقع نیاز به آنها کمک کنید.

ناامیدی بیش از حد

احساس نا امیدی و ناراحتی بیش از حد شما باعث می شود تا بقیه از شما دور شوند. برای همین بهتر است احساس نا امیدی و ناراحتی را از خودتان دور کنید و رفاه و شادی خودتان را به عوامل خارجی و دیگران گره نزنید.

برای یک بار هم که شده، جوانب مختلف زندگی خودتان را در اختیار بگیرید و اگر مشکلی در این زمینه دارید از یک روانشناس یا روانپزشک برای بررسی علت اصلی ناامیدی خود کمک بگیرید. به طور حتم آنها راهکارهایی برای نجات شما از این وضعیت تان دارند.

عدم مسئولیت پذیری

شاید شما فردی با اعتماد به نفس بالا باشید اما در روابط با دیگران، مسئولیت هیچ کاری را قبول نمی کنید و حاضر نیستید به کسی کمک کنید. تا زمانی که یاد نگیرید که چگونه نقاط ضعف خود را بپذیرید و بفهمید که مشکل شما در برقراری روابط با دیگران چیست بدون شک نمی توانید بفهمید که چرا همه شما را دوست نداند. در برخی مواقع باید این واقعیت را بپذیرید که ممکن است مشکلی در شما وجود داشته باشد و زمان آن رسیده است که بالاخره کاری برای آن انجام دهید.

کنترل کردن دیگران

برخی افراد دوست دارند مانند یک رهبر در گروه عمل کرده و سایر افراد را کنترل کنند. شما باید از تلاش برای اینکه رئیس همه باشید دست بردارید. کسی از شنیدن دستور و کنترل شدن خوشش نمی آیند. روانشناسان معتقدند که کنترل کردن یکی از بزرگترین مشکل در روابط بین افراد است که نشان می دهد شما به طرف مقابلتان احترام نمی گذارید. یاد بگیرید که به دیگران اعتماد کنید. چون عاداتی که باعث پرخاشگری و کنترل دیگران می شود، اعتماد را از بین می برند.

رک و بی پرده صحبت کردن

یکی از دلایل دیگری که ممکن است باعث شود شما دیگران را از خودتان دور کنید این است که شما در اعتقادات خود در مورد سیاست، مذهب و سایر موضوعات حساس بسیار صریح هستید. شما به این موضوع توجه ندارید که حرف های شما چگونه ممکن است بر دیگران تأثیر بگذارد. و علاوه بر این، وقتی وارد بحثی در مورد این موضوعات می شوید، به حرف های دیگران گوش نمی دهید. به معنای واقعی کلمه هیچ راهی برای شما وجود ندارد که بتوانید نظر خود را تغییر دهید یا با کسی که با شما مخالف است سازگاری نشان دهید.

حرف خودتان را بزنید اما به حرف های دیگران هم گوش دهید. ذهن باز داشته باشید بدون شک اطرافیان شما افراد منطقی هستند و حرف های شما را می شنوند. راه‌هایی وجود دارد که شما می توانید با افرادی که دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به شما دارند دوست شوید. احترام، اجازه دادن به فضا، و شنیدن حرف های دیگران بهترین راهکار ها در این زمینه هستند.

کینه توزی و عدم بخشش دیگران

یکی دیگر از علل اینکه چرا همه از من متنفر هستند می تواند این باشد که آدم کینه ای هستید و درگیری را به اصلاح مشکلات ترجیح می دهد. اگر می خواهید دیگران شما را دوست داشته باشند، باید آنها ببخشید و کینه را کنار بگذارید. یاد بگیرید که دیگران را ببخشید.

تصور می کنید همه چیز را می دانید

افراد متواضع دوست داشتنی تر هستند. بنابراین مدعی نباشید که همه چیز را می دانید. وقتی افراد از برتری اعتقادی رنج می برند، دیگران آن ها را کوچک محسوب می کنند. اگر فکر کنید همه چیز را درست می گویید، افراد از نظرات شما فرار می کنند. واقعیت این است که هیچ کس همه چیز را نمی داند. در برخی موارد اشتباه می کنید. همه نظر یکسانی نسبت به یکدیگر ندارند.

احساس نیازمندی می کنید

اگر دیگران احساس کنند که همیشه برای کمک به شما می آیند، با عذر و بهانه از خدمت به شما خارج می شوند. تماس های تلفنی ثابت و پیام ها، فرد مقابل را خسته می کند. افراد نیازمند فکر می کنند که همه می خواهند آن ها را ترک کنند ،البته چندان هم فکر اشتباهی نیست، زیرا با گذشت زمان افراد از این رفتار خسته می شوند.

ریاکار هستید

مهم نیست که چقدر پول و چه جایگاهی دارید، همه فرد فروتن را دوست دارند که داشته های خود را بزرگنمایی نکند. بسیاری از افراد در حال مبارزه با گرفتاری ها و روزمرگی های خود هستند و نمی خواهند در مورد زندگی تان چیزی بشنوند. شاید ندانسته این کار را انجام می دهید. اما در هر صورت برای دیگران خوشایند نیست و به نوعی پز دادن است.

فرد مطلوبی نیستید

هیچ کس فرد بد جنس را دوست ندارد و همه از این افراد می ترسند. به همین دلیل است که بیشتر افراد در دنیای سیاست سخت کار می کنند که محبوبیت کسب کنند. گاه شوخی می کنید، اما دیگران این نوع شخصیت را درک نمی کنند. گاهی اوقات جوک ها طوری بیان می شوند که دیگران را ناراحت می کند.

فرد خیلی خوبی هستید

فاصله زیادی بین خیلی خوب بودن و بدجنسی وجود دارد. معمولا افرادی که خیلی خوب هستند سعی می کنند همه را راضی نگه دارند که اغلب منجر به ناراحتی خودتان می شود. مطمئنا، کسی را ناراحت نمی کنید، اما حتی یک موضع برای خودتان نخواهید داشت. مردم کم کم متوجه می شوند که شما نسبت به خودتان احترام قائل نیستید. همچنین ممکن است فکر کنند که شما نقش انسان های خوب را بازی می کنید.

مداوم ناله و شکایت می کنید

ناله کردن اصلا کار مثبتی نیست. همه از بودن در اطراف افراد مثبت لذت می برند. البته، افراد مثبت اندیش هم روزهای بد در زندگی دارند و از اینکه احساس خوبی ندارند شکایت می کنند. میلیون ها نفر با مشکلات زیادی زندگی می کنند. این دسته از مردم تصمیم گرفتند که چطور روزگار خود را بگذارنند. برخی ترجیح می دهند مثبت باشند، در حالی که برخی ترجیح می دهند از هر مشکل کوچکی، شکایت کنند. بنابراین کسی دوست ندارد با افراد منفی نگر که همیشه از همه چیز شکایت دارد در ارتباط باشد.

تعادل ندارید

پنهان کردن حماقت برای دیگران مهم است. هر کسی مسائل خود را دارد، اما زمانی که شما آن را در تمام طول زمان به نمایش می گذارید تبدیل به مشکل می شود. همه چیز باید در حال تعادل باشد. گاهی اوقات افراد مانند یک نمایش رفتار می کنند.

وفادار نیستید

اگر حرفی بزنید که نتوانید به آن عمل کنید، به احتمال زیاد افراد پیرامون شما ، خانواده و دوستان اعتمادشان را نسبت به شما از دست می دهند و در نتیجه نمی توانند روی وفاداریتان حساب باز کنند.

بیش از حد رقابت می کنید

افراد به دلایل مختلف بیش از حد رقابت می کنند. ممکن است عزت نفس پایین، یا انگیزه انجام بهترین کار را داشته باشید، چون این کاری است که باید برای رشد انجام دهید. بسیاری نمی توانند فردی را تحمل کنند که همیشه تلاش می کند برنده باشد.

سعی دارید تحت تاثیر قرار بگیرید

هیچ کس شما را به خاطر لباس ها، اتومبیل، دارایی و عنوان، مورد احترام قرار نمی دهد. اینها چیز هایی هستند که افراد دوست دارند اما به معنای دوست داشتن شما نیست. روابط بی ریا شما را شادتر می کند و شما تنها زمانی روابط واقعی را شکل خواهید داد که سعی کنید خودتان باشید نه اینکه از رفتار دیگران تقلید کنید.

قطع کردن حرف دیگران

قطع کردن حرف دیگران نه تنها فعل بی ادبانه است بلکه غیر مستقیم می گویید به حرف های شما گوش نمی کنم تا بتوانم آنچه را که می گویید درک کنم؛ من به شما گوش می دهم تا بتوانم تصمیم بگیرم چه می خواهم بگویم.

عوارض بسیار خطرناک دیر خوابیدن که باید آنها را جدی بگیرید

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

امید دوشنبه , ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۶

والا اگه الان پول داشته باشی یا خوشگل باشی نیازی به هیچ کدوم نداری

y.sh دوشنبه , ۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۳

وقتی خیلی هم خوب باشی آدمهای ذات بد ازت سواستفاده میکنند،متاسفانه این روزا حسودی اونم بین برادر خواهرا زیاد شده

عبدالله سه شنبه , ۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۳

روابط صمیمانه استثنایی است اصل بر سودجویانه بودن روابط است وقتی که پستی یا جایگاهی دارید یا یا یا هر کسی سعی می کند ادعای دوستی کند به محض تغییر وضعیت خواهید دید که تمامی دوستی ها دروغین بوده است بجز دوستی های خاص و پدر و مادر که غریزی هستند

از آسمان دوشنبه , ۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۵

مقاله خوبی بود. بهرحال برای خیلی از ما پیش میاد که به خاطر پذیرفته نشدن از طرف دیگران و حتی عزیزترین کسان احساس رنجیدگی خاطر می کنیم بدون اینکه بدونیم خودمون بیشترین نقش را در این میان داریم.

فسم یکشنبه , ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴

با نظرتان کاملا موافقم

سعید یکشنبه , ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۲

این متن رو باید با آب طلا نوشت قاب کرد
نویسنده به بهترین نحوه ممکن مطلب رو نوشتن
احسنت به نویسنده

آخرین اخبار