• 07 / اسفند 1401 / 7:29
  • شناسه خبر : 105153

۷ جایگزین وایتکس بدون بوی تند و زننده‌ برای شستشو وخانه تکانی

۷ جایگزین وایتکس بدون بوی تند و زننده‌ برای شستشو وخانه تکانی

همیشه اولین گزینه‌ای که برای سفید کردن لباس یا سطوح به ذهن می‌رسد وایتکس است. اما تا به حال فکر کرده‌اید که این ترکیب شیمیایی چقدر برای دستگاه تنفسی و پوست شما ضرر دارد؟ اگر کودک یا فرد سالمندی هم در خانه‌ی شما زندگی می‌کند که این ضررها بیشتر هم خواهد شد. چون ریه، چشم‌ها و پوست آن‌ها بسیار حساس است و ممکن است حتی بعد از شست‌وشوی کامل وایتکس هم از آثار به جا مانده از آن اذیت شوند. ممکن است بپرسید پس به جای وایتکس چی استفاده کنیم؟ شاید باورش سخت باشد اما گزینه‌های طبیعی بسیار زیادی به عنوان جایگزین وایتکس برای لباس و سطوح مختلف وجود دارد. مواد طبیعی که به عنوان جایگزین وایتکس استفاده می‌شوند نه تنها ضرری برای شما ندارند، بلکه می‌توانند تمیزی و سفیدی بیشتری هم ایجاد کنند.

در این مطلب  می‌خواهیم ۷ جایگزین وایتکس را به شما معرفی کنیم تا خانه تکانی امسال را بدون بوی تند و زننده‌ی وایتکس انجام دهید.

۱. سرکه

۷ جایگزین وایتکس بدون بوی تند و زننده‌ برای شستشو وخانه تکانی

سرکه یک انتخاب عالی برای سفید کردن همه چیز است. این مایع همه فن حریف می‌تواند لباس‌های شما را ضدعفونی و درخشنده کند. حتی سرکه پا را از ضدعفونی کردن هم فراتر گذاشته، باقیمانده‌ی مواد شوینده را هم از تار و پود پارچه جدا می‌کند. سرکه حدود ۸۰٪ از ویروس‌ها و باکتری‌هایی که عامل ایجاد کپک هستند را هم از بین می‌برد پس می‌توان از آن به عنوان یک مایع ضدعفونی کننده هم نام برد.

استفاده از سرکه برای سفید کردن لباس‌ها مثل روش استفاده از وایتکس است. لباس‌های تمیز را در ماشین لباسشویی بریزید و با مخلوط آب گرم و سرکه بشویید. حتی می‌توانید سرکه و آب گرم را در یک لگن مخلوط کرده و لباس را در آن خیس کنید تا لکه‌ها پاک شوند.

۲. جوش شیرین

۷ جایگزین وایتکس بدون بوی تند و زننده‌ برای شستشو وخانه تکانی

اگر به دنبال یک سفید کننده‌ی عالی هستید از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین یک مبارز سرسخت در راه از بین بردن لکه‌ها است. شما می‌توانید آن را با پودر لباسشویی مخلوط کرده و در ماشین لباسشویی بریزید تا لباس‌هایتان حسابی لکه‌زدایی شوند. این پودر سفید علاوه بر پاک کردن لکه‌ها، لباس‌ها را نرم می‌کند و به آن‌ها بوی خوبی می‌بخشد. پس از آن به عنوان جایگزین نرم‌کننده لباس هم می‌توانید استفاده کنید.

۳. پراکسید هیدروژن یا آب اکسیژنه

۷ جایگزین وایتکس بدون بوی تند و زننده‌ برای شستشو وخانه تکانی

پراکسید هیدروژن یا آب اکسیژنه خاصیت ضدعفونی کننده دارد، به همین دلیل به عنوان ضدعفونی کننده‌ی زخم و وسایل در جعبه‌ی کمک‌های اولیه هم قرار می‌گیرد. این مایع می‌تواند با قارچ‌ها مقابله کرده، بوی بد را از لباس‌ها بگیرد و آن‌ها را حسابی سفید کند. برای لکه‌زدایی لباس‌ها حدود یک فنجان پراکسید هیدروژن به لباس‌ها اضافه کنید. همچنین برای ضدعفونی سطوح هم می‌توانید پارچه‌ای را به آب اکسیژنه‌ی ۳٪ آغشته کرده و روی سطوح بکشید تا تمام باکتری‌ها را از بین ببرد.

۴. لیمو

۷ جایگزین وایتکس بدون بوی تند و زننده‌ برای شستشو وخانه تکانی

تصور کنید بعد از تمیزکاری به جای اینکه خانه بوی مواد شوینده بدهد، عطر خوش لیموی تازه در آن پیچیده باشد. لیمو یک تمیزکننده‌ی طبیعی است که با اسید سیتریکی که در خود دارد می‌تواند تمام لکه‌ها را از بین ببرد. استفاده از لیمو برای از بین بردن لکه‌های لباس‌های رنگی کاملا بی‌خطر است و رنگ لباس را خراب نمی‌کند. برای لکه‌زدایی لباس حدود یک فنجان آب لیمو را با آبی که در ماشین لباسشویی است مخلوط کنید تا لباس‌هایتان حسابی تمیز و خوش‌رنگ شوند.

۵. روغن درخت چای

۷ جایگزین وایتکس بدون بوی تند و زننده‌ برای شستشو وخانه تکانی

این روغن گیاهی مناسب بدون اینکه عطر تند مواد شیمیایی را داشته باشد، همه جا را ضدعفونی می‌کند. برای استفاده از روغن چای به عنوان ضدعفونی کننده به روش‌های زیر عمل کنید:

  • چند قطره روغن چای به مایع پاک‌کننده‌ی سطوح اضافه کنید.
  • چند قاشق چای‌خوری روغن چای روی لباس‌های در حال شست‌وشو بریزید.

درخت چای حاوی یک اسانس طبیعی و قدرتمند ضدقارچ است که می‌تواند کاملا جای یک مایع سفید‌کننده‌ی عالی را برای شما پر کند.

۶. صابون کاستیل یا صابون دست‌ساز

۷ جایگزین وایتکس بدون بوی تند و زننده‌ برای شستشو وخانه تکانی

صابون کاستیل یا صابون گیاهی دست‌ساز برای افرادی مناسب است که از زیاد از وایتکس استفاده نمی‌کنند و گاهی نیاز به سفیدکننده دارند. این صابون‌ها تقریبا همه چیز را تمیز می‌کند. این صابون‌های گیاهی و طبیعی بسیار ملایم هستند و به کودکان، حیوانات خانگی و طبیعت آسیبی نمی‌رسانند.

۷. نور خورشید!

۷ جایگزین وایتکس بدون بوی تند و زننده‌ برای شستشو وخانه تکانی

ممکن است عجیب به نظر برسد اما خورشید می‌تواند جایگزین وایتکس برای لباس و حتی یک ضدعفونی کننده‌ی قوی باشید. آویزان کردن لباس‌های سفید برای خشک شدن زیر نور خورشید می‌تواند آن‌ها را حسابی سفید و ضدعفونی کند. اگر می‌خواهید در مصرف برق صرفه‌جویی کنید هم این روش بسیار مناسب است. یعنی لباس‌های شسته شده را بدون اینکه در خشک‌کن قرار دهید زیر نور آفتاب پهن کنید تا در حین خشک شدن ضدعفونی و میکروب‌زدایی شوند.

مرور کلی

تمیز کردن گوشه و کنار خانه یکی از کارهایی است که در اسفند ماه انجام می‌دهیم. معمولا هم برای تمیزتر شدن همه جا و همه چیز به سراغ وایتکس می‌رویم. با استفاده از این مواد طبیعی می‌توانید در حالی که خانه و لباس‌ها را حسابی تمیز می‌کنید، سلامت خود و خانواده‌تان را حفظ کرده و به طبیعت هم آسیب نرسانید.

منبع: cleancult

پاسخ به چند پرسش پرتکرار

بهترین جایگزین وایتکس برای لباس چیست؟
سرکه و آب اکسیژنه بهترین جایگزین وایتکس برای لباس‌های سفید است اما اگر می‌خواهید لکه‌ای را از روی لباس‌های رنگی پاک کنید، آبلیمو گزینه‌ی مطمئن‌تری است.
آیا استفاده از وایتکس برای ظروف استیل مناسب است؟
شوینده‌های شیمیایی مثل وایتکس می‌توانند برای تمیز کردن هر چیزی استفاده شوند اما اگر به دنبال گزینه‌ی بی‌خطر با خاصیت تمیز‌کنندگی بالا هستید، می‌توانید از ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده کنید.
شستن لیوان با وایتکس خطرناک است؟
به دلیل استفاده‌ی زیاد از لیوان‌ها بهتر است برای شستن و سفید کردن آن‌ها از وایتکس استفاده نکنید. به جای آن لیوان‌ها را در آب گرم قرار دهید و مخلوط سرکه، آب لیمو و جوش شیرین را در آب بریزید. اجازه دهید لیوان‌ها حدود نیم ساعت در این آب باقی بمانند و سپس آن‌ها را با آب بشویید.
تنفس وایتکس خطرناک است؟
وایتکس یک مخلوط شیمیایی است که بخارات خطرناکی دارد، در نتیجه تنفس آن بسیار خطرناک است. اگر قصد دارید از وایتکس استفاده کنید حتما تمام در و پنجره‌ها را باز گذاشته، روی بینی و دهان خود را با ماسک بپوشانید. البته راه بهتر، کنار گذاشتن وایتکس و استفاده از جایگزین‌های طبیعی آن است.
شما هم نظر بدهید

بیشتر بخوانید:

تکنیک‌های سریع ، ارزان و موثر برای تمیزکاری وسایل منزل و خانه تکانی
چند ترفند طلایی برای خانه‌تکانی سریع قبل از عید نوروز
صفر تا صد تمیز کردن خانه قبل از نوروز

ثبت دیدگاه