• 04 / دی 1397 / 13:25
  • شناسه خبر : 3061

انبارهای سرد در باغ‌های فارس راه‌اندازی می‌شود

مدیر کل تعاون روستایی فارس از ایجاد انبارهای سرد در باغ‌های میوه و مرکبات این استان با هدف نگهداری محصولات به مدت ٢٠ روز تا ۴ ماه خبر داد.

به گزارش اول فارس ، احد بهجت‌حقیقی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، بیان کرد: برای تسریع در روند راه‌اندازی این انبارها، تسهیلاتی به باغداران و کشاورزان از سوی تعاونی‌ها داده می‌شود.

وی همچنین خرید توافقی محصولات باغی را از یکی از اولویت‌های مهم سازمان تعاون روستایی فارس از ابتدای سال جاری عنوان کرد و افزود: براساس این مهم مقرر شده تا پایان امسال در هر شهرستان یک محصول و نهایتا نزدیک به ٣٠ محصول در استان توسط تعاونی‌های روستایی به صورت توافقی خریداری شود.

مدیر کل تعاون روستایی فارس ادامه داد: در راستای حمایت از تولید کنندگان و پوشش هزینه‌های جانبی کشاورزان از جمله تهیه سبد، دستمزد نیروی خدماتی و حمل‌ونقل خرید توافقی دستور کار تعاونی‌های روستایی استان قرار گرفت.

بهجت‌حقیقی با بیان اینکه هزینه تولید بعضی مرکبات در فارس همچون سایر استان‌ها نسبت به سال‌های گذشته از افزایش بالایی برخوردار بوده، خاطرنشان کرد: هزینه تمام شده محصولات برای کشاورزانی که خود باغدار هستند بالاست و برای مرکباتی مانند لیمو شیرین مقرون به صرفه نیست و کشاورز را با مشکل در فروش با قیمت منطقی مواجه کرده است.

وی با اشاره به انعقاد قرارداد خرید ٢٠٠ تن لیمو شیرین شهرستان قیر و کارزین که اخیرا به امضا رسید هم اشاره و در این باره عنوان کرد: این میوه به دلیل پایین بودن قابلیت نگهداری در صورتی که با افزایش قیمت مواجه شود، قیمت تمام شده آن بالا خواهد رفت به همین دلیل آمادگی عقد قراردادهای بیشتر هم وجود دارد.

مدیر کل تعاون روستایی فارس خاطرنشان کرد: کسانی که بنک‌دار هستند از بابت هزینه حمل‌ونقل میوه ضرر و زیان نمی‌بینند اما اگر باغدار خود نقش بنک‌دار هم داشته باشد دچار مشکل خواهد شد.

بهجت‌حقیقی همچنین با بیان اینکه طی چهار سال گذشته بسیاری از باغ‌های لیموی ترش استان به لیموی شیرین و سایر مرکبات تبدیل شده، گفت: این مهم در حالی انجام شده که تمهیداتی برای بازار فروش آن اندیشیده نشده است.

بیشتر بخوانید:

شبکه تعاون روستایی باید در راستای بازرگانی تقویت شود
خرید گندم توسط تعاون روستایی استان فارس رکورد زد
اعلام آمادگی تعاون روستایی برای خرید گندم کشاورزان استان فارس

ثبت دیدگاه