• 27 / آبان 1397 / 16:55
 • شناسه خبر : 1874

دکتر یدالله کشاورز: ساختار نیروی انسانی تعاونی‌های روستایی به روز نیست

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران با انتقاد به روز نبودن ساختار نیروی انسانی در تعاونی‌های روستایی‌، گفت: اگر قرار است در صحنه بمانیم با ایده ۱۰۰ سال قبل نمی‌توان اهداف را محقق کرد، نیاز به تغییر ساختار است.

به گزارش اول فارس، یدالله کشاورز یکشنبه ٢٧ آبان در حاشیه بازدید از شرکت تعاونی روستایی بیضا و تعاونی تولید استقلال چهار این شرکت، با اشاره به آسیب‌های موجود که طی سال‌های متوالی متوجه تعاونی‌هایی روستایی شده، خاطرنشان کرد: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی پیش‌بینی شده که ۲۵ درصد از سهم اقتصاد کشور به تعاونی روستایی‌ اختصاص یاید .

دکتر کشاورز مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونیهای روستائی ایران

وی با بیان اینکه امروز شاهد سهم بسیار کمتری از قانون پیش‌بینی شده هستیم، افزود: همه تعاونی‌های روستایی بخش متولی‌گری و مباشری را احساس کرده‌اند .

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران ادامه داد: تشکل‌ها و کنسرسیوم‌هایی که در دنیا پشتوانه مردمی دارند، بخشی قابل توجهی از اقتصاد جوامع را رهبری می‌کنند. اما برخلاف این اصل از قانون اساسی، بسیاری از متولی گری‌ها را از تعاونی‌ها در ایران گرفته‌اند .

یدالله کشاورز اظهار کرد: روزی خرید گندم توسط شبکه گسترده تعاونی روستایی انجام می‌شد اما امروز آن را به شرکت‌های دولتی واگذار کردند .

وی که این را نتیجه یک سیاست غلط، تعصب و سنت‌گرایی می‌داند، خاطرنشان کرد: بروز چنین موانعی لجاجت در امور را به اذهان متبادر می‌کند، چرا که یاد گرفته‌ایم دو دستی مسئولیت‌ها را در دست بگیریم .

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران با بیان اینکه تعاونی‌های روستایی در ایران با ۴٫۵ میلیون عضو ۲۳ میلیون خانوار با ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر پرسنل را تحت پوشش قرار داده است، یادآور شد: تشکل‌های تعاونی تولیدی، در مویرگ‌ترین شبکه‌های روستایی قرار گرفته‌اند.

دکتر یدالله کشاورز با بیان اینکه رویکرد جدید دولت مشخص است و واگذاری‌ شرکت‌های خدمات حمایتی را طی روزهای آینده رسانه‌ای خواهد کرد، گفت: با همت وزریر جهاد کشاورزی یک گام بسیار مطلوبی برداشته شده اما نباید به این مهم بسنده شود بلکه باید افق‌های بالاتری را ترسیم کرد .

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران ادامه داد: یکی از مشکلات مدیران جوان ما این است که بعد از مدتی سرخورده می‌شوند؛ چرا که هر ایده‌ای می‌دهند بافت سنتی ما نمی‌پذیرند .

کشاورز تاکید کرد: باید به لیدرها در جامعه اعتقاد راسخ داشت اما درعین حال نسبت به افرادی که منافع خود را بر جمع ترجیح می‌دهند، تجدیدنظر کرد .

وی همچینن وجود اموال غیرمفید و غیرمولد را یکی دیگر از مشکلات تعاونی‌های روستایی در کشور دانست و در این باره نیز گفت: امروز یکی از مهمترین وظایف سازمان تعاونی روستایی‌ها واگذاری، فروش و تبدیل اموال غیرمفید به مولد است .

اتصال کشاورز به بدنه اجرایی را کم کرده‌اند

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران با بیان اینکه اتصال کشاورز به بدنه اجرایی را در کشور کم کرده‌اند، گفت: این مهم موجب بروز بی اعتمادی‌هایی شده که باید آن را احیا کرد .

کشاورز که معتقد است بستر اعتماد، شفاف سازی است، اظهار کرد: متاسفانه همه ما عادت کرده‌ایم از نداشته‌ها سخن بگوییم و منتقد همه افراد و مسائل باشیم، درحالی که اگر مطالبه‌گر باشیم به حقمان خواهیم رسید و این یک واقعیت غیرقابل انکار است .

وی همچنین با بیان اینکه دولت راهی جز تمرکز بر بخش خصوصی ندارد، عنوان کرد که اقتصاد دولتی، رانت دولتی و رانت دولتی سوء استفاده به دنبال دارد، در حالی که بخش خصوصی مطالبه‌گری می‌کند و جلوی هرگونه رانت را می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

یک استان فارسی مدیر عامل برتر کشور در بخش کشاورزی شد
ساماندهی بعد از تولید محصولات کشاورزی
دکتر یدالله کشاورز: توزیع میوه شب عید تا ۱۵ فروردین ادامه دارد

ثبت دیدگاه

 • فرزاد زرینکلاه

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۳۹۸

  با سلام خدمت جناب آقای دکتر کشاورز فرهیخته که بسیار روان و با فصاحت کامل و با علم و منطق راهکار برون رفت شرکتهای تعاونی را بیان نمودید ..بسیار عالی


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۶ - مهر - ۱۳۹۹

  عالی