• 11 / مرداد 1400 / 6:35
 • شناسه خبر : 62805
 • منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان

ممنوعیت ایران خودرو و سایپا از فروش فوق العاده خودرو

به گزارش اول فارس، احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان  با اشاره به چرایی برگزار نشدن طرح های فروش فوق العاده ۲ خودروساز در کشور، گفت: متاسفانه قیمت گذاری دستوری مشکلات زیادی برای خودروسازان کشور ایجاد کرد که باعث شد آنها زیان زیادی کنند.

دبیر انجمن خودروسازان گفت: اکنون خودروسازان در حال تحویل خودروهایی هستند که در گذشته پیش فروش کرده بودند و طبق مصوبه تا زمانی که معوقاتشان را به صفر نرسانند اجازه ندارند طرح های فروش فوق العاده اجرا کنند. 

نعمت بخش تشریح کرد: اکنون تنها اجازه دارند طرح های پیش فروش را اجرا کنند و اجازه اجرایی شدن طرح های فروش فوق العاده را ندارند. از طرفی برخی مشکلات وجود دارد که خودروسازان نمی توانند خودروهای خود را تجاری کنند و مشکلات کمبود تراشه بر آن نیز تاثیرات منفی گذاشته است. 

او با تاکید بر اینکه تا زمانی که قیمت گذاری برای خودرو دستوری است، بازار درست نمی شود، گفت: تنها راه برای تک نرخی شدن خودرو، آزادسازی قیمت هاست و راهکاری جز این نمی تواند جلوی زیان خودروسازان را بگیرد. زمانی که مواد اولیه این صنعت به طور مستمر افزایشی است خودروسازان جز اصلاح منطقی قیمت، راهکاری برای تامین هزینه ها و جلوگیری از زیان ندارند.

دبیر انجمن خودروسازان گفت: یکی دیگر از راه ها برای جلوگیری رکود، فعال کردن لیزینگ هاست که باعث می شود قدرت خرید خودروسازان افزایش یابد اکنون خرید متقاضیان اُفت کرده و با افزایش قیمت و آزادسازی قیمت مسلما رکود بیشتر خواهد شد.

نعمت بخش گفت: باید خودرو در حاشیه بازار به فروش رود، اکنون ۱۰۰ میلیون اختلاف قیمت بین نرخ کارخانه و حاشیه بازار وجود دارد که این تنها به دلیل قیمت گذاری دستوری است. با برداشتن قیمت گذاری دستوری این بازار آشفته سر و سامان پیدا می کند.

بیشتر بخوانید:

قیمت کارخانه‌ای ۱۴ تا از محصولات ایران‌خودرو در خرداد ۱۴۰۲
آغاز دور جدید پیش‌فروش اینترنتی محصولات کامیون‌ و پیکاپ ایران خودرو دیزل
نارضایتی خریداران ‌خودرو ساینا‌ از مشکلات عمده این محصول سایپا

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - مرداد - ۱۴۰۰

  آخه یکی به این آقا بگه همونقدر که دنبال آزادسازی قیمت خودرو هیتین ، دنبال آزادسازی واردات خودرو هم باشید تا ببینیم کسی دیگه این تولیدات آشغال رو میخره. توی این بازار انحصاری خودرو ملت بدبخت چیکار میتونن بکنند. آزادسازی قیمت خودرو فقط به نفع خودروساز هست نه مردم بیچاره…


 • بیت االله عباس پور

  تاریخ : ۱۱ - مرداد - ۱۴۰۰

  مملکت.. یکی نیست جلوی این بی…وایسته بگه اخه چخبر اینهمه گرونی مردم رواوردن به ماشینای اسقاطی مدل۸۴~۸۵یکی نیست بداداین مملکت برسه م..


 • فرزاد

  تاریخ : ۱۱ - مرداد - ۱۴۰۰

  واقعا متاسفم برا مسئولین…………