• 08 / آبان 1402 / 12:45
  • شناسه خبر : 124758

۱۰۶ سال طول می کشد کارگران ایرانی خانه دار شوند

106 سال طول می کشد کارگران ایرانی خانه دارشدن شوند

تجارت‌نیوز : مسکن یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های قشر کارگر در ایران است. برآوردهای کارشناسان نشان می‌دهد کارگران حدود ۷۰ درصد از درآمد ماهیانه خود را صرف هزینه‌های مسکن می‌کنند و انتظار آنها برای خرید یک متر خانه در کلانشهرها به بیش از ۳۰ سال رسیده است!

تورم مسکن و اجاره‌بها در سال‌های اخیر، ضربات متعدد و گاه جبران‌ناپذیری را به زندگی اقشار متوسط و پایین وارد کرده است. یکی از اصلی‌ترین این گروه‌ها کارگران هستند؛ کسانی که عمدتا پایین‌ترین سطح حقوق‌ها را در جامعه دارند.

از سوی دیگر حالا که با توجه به آخرین گزارش منتشرشده از سوی مرکز آمار، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به ۷۷ میلیون تومان رسیده است! از آنجا که به‌ویژه در کلانشهرها عملا امکان خرید خانه برای افراد با حقوق کارگری وجود ندارد، کارگران غالبا متقاضی اجاره واحدهای مسکونی هستند.

 با این حال به‌طور استاندارد افراد باید یک سوم حقوق ماهیانه خود را به مسکن اختصاص دهند و بر همین اساس حالا زمان انتظار برای خانه‌دار شدن کارگران افزایش چشمگیری پیدا کرده است. با توجه به حقوق هشت میلیون تومانی وزارت کار، اکنون کارگران باید حدود ۲۸ سال در انتظار باشند تا بتوانند با یک سوم حقوق خود در تهران،  تنها یک متر خانه بخرند! با همین محاسبات همچنین کارگران باید ۱۰۶ سال منتظر بمانند تا بتوانند خانه‌ای ۵۰ متری بخرند!

این در حالی‌ست که وام خرید مسکن نیز عملا برای این اقشار کارایی ندارد و گرهی از مشکلات آنها باز نمی‌کند، زیرا اقساط این وام ماهانه تا ۲۰ میلیون تومان هم می‌رسد!

سود ۲۰۰ درصدی وام مسکن!

آرمان حاجیان‌فرد, کارشناس مسائل اقتصادی در این مورد گفته است: متوسط قیمت مسکن بر اساس آمارها در تابستان فقط پنج درصد کاهش داشته است. بانک مسکن برای اعطای وام خرید مسکن با جعاله تعمیر آن جمعا به مبلغ ۹۶۰ میلیون تومان، با نرخ ۲۲.۵ درصد و بازپرداخت ۱۲ساله، حدود یک میلیارد و پانصد میلیون تومان از خریداران مسکن سود می‌گیرد که با توجه به قیمت حدود ۱۸۰ میلیون تومانی اوراق مسکن، نرخ تسهیلات مذبور به بالای ۳۰ درصد می‌رسد.

حاجیان‌فرد در گفت‌وگو با تسنیم بیان کرده است: در واقع اگر ۱۸۰میلیون تومان قیمت اوراق مسکن را از مبلغ تسهیلات که ۹۶۰ میلیون تومان است کم کنیم، تسهیلات خرید مسکن برای خریداران حدود ۷۸۰ میلیون تومان خواهد بود که طی ۱۲ سال حدود ۲۰۰ درصد سود از خریداران مسکن اخذ می‌کند!

وی افزوده است: حال با توجه به میانگین قیمت هر متر آپارتمان در تهران که حدود ۸۰ میلیون تومان است این تسهیلات برای خرید ۱۰متر آپارتمان کفایت می‌کند. اگر حداقل متراژ آپارتمان‌ها را ۵۰ متر در نظر بگیریم افراد برای خانه‌دارشدن باید حدود سه میلیارد تومان پس‌انداز داشته باشند که اتفاقی دور از ذهن است!

راه هایی برای جلوگیری از ایجاد ترک پوستی شکم در دوران بارداری

نکاتی که در استفاده از ماشین لباسشویی باید جدی گرفت

۱۶ نشانه که می گویند زن دیگر شوهرش را دوست ندارد

 

مطالب مرتبط

با این وضع دستمزد‌ها خرید خانه ۵۰۰ سال طول می‌کشد

الزام بنگاه‌های معاملات املاک به عقد قراردادهای اجاره با سقف مصوب/شرایط معافیت مالیاتی ۱۰۰ درصدی در قرارداد اجاره

اسامی ۶ شهرک جدید مسکونی که در استان فارس ایجاد می‌شوند

نظرات