چاپ      کد خبر: 146992
1 تیر 1403
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد:

استان فارس، پیشگام در کنترل آفت کش ها و سموم و نیترات در محصولات کشاورزی در سطح کشور

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در نشست خبری با اصحاب رسانه، به تبیین مهمترین اقدامات و دستاوردهای معاونت غذا و داروی دانشگاه پرداخت.
به گزارش اول فارس به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «محمدجواد راعی» اعلام کرد: استان فارس، پیشگام در کنترل آفت کش ها و سموم و نیترات در محصولات کشاورزی در سطح کشور است.
او با بیان اینکه تعداد کد رهگیری در سال ۱۴۰۰ که برای محصولات کشاورزی در فارس استفاده می شود، ۱۸۵ مورد بود، اعلام کرد: در حال حاضر این عدد به ۷ هزار مورد افزایش پیدا کرده است و نزدیک به ۱۰ درصد از باغ ها و مزارع فارس، کد رهگیری دریافت کرده اند، که دستاوردی بزرگ در سطح کشور است.
دکتر راعی افزود: پروژه داروخانه ویژه در مکانی جدید با متراژ بیش از ۳۵۰ مترمربع و با هزینه ای بالغ بر ۶ میلیارد تومان با هدف افزایش خدمات دارویی در فارس در عید غدیر خم سال جاری، راه اندازی می شود.


او با بیان اینکه تجهیز تمامی کارشناسان واحد نظارت معاونت غذا و دارو دانشگاه به تجهیزات برخط از دیگر اقدمات این معاونت است، گفت: همچنین بررسی کامل وضعیت اتاق های تمیز (Clean rooms) موجود در سطح دانشگاه، آماده سازی پنج اتاق تمیز در بیمارستان ها و راه اندازی و آغاز فعالیت ۳ اتاق تمیز در بیمارستان های نمازی، شهید دکتر فقیهی و آنکولوژی امیر از جمله دستاوردهای واحد تجویز و مصرف منطقی دارو این معاونت است.
اجرای طرح تولید و توزیع نان کامل در استان فارس برای نخستین بار در کشور
مدیر نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراکی؛آشامیدنی،آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه نیز در این نشست خبری ضمن قدردانی از استاندار فارس برای حمایت از طرح های حوزه غذا، از اجرای طرح تولید و توزیع نان کامل به صورت یارا نه ای در استان فارس برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: پیشنهاد تولید نان کامل توسط مدیریت نظارت بر مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی به شورای سلامت و امنیت غذایی استان و کارگروه گندم ،آرد و نان استانداری، صدور پروانه ساخت آرد کامل برای واحدهای تولید آرد استان از سوی مدیریت نظارت بر مواد غذایی، صدور پروانه ساخت نان کامل، از دستاوردهای مدیریت نظارت بر موادغذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه است.
دکتر «سید محمد مظلومی» ادامه داد: ارتقا سطح آموزش و فرهنگ سازی تولید و مصرف نان کامل از طریق رسانه های جمعی و آگاهی بخشی عمومی و اجرایی شدن طرح تولید و توزیع نان کامل در سطح عرضه در ۱۷ واحد نانوایی در سطح شیراز از دوازدهم بهمن ۱۴۰۱ و در ۲۴ نانوایی در سال ۱۴۰۲ نیز از دیگر دستاوردهای مدیریت نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه بوده است.
دکتر مظلومی اضافه کرد: تشکیل شورای عالی غذا و تغذیه استان فارس در راستای هم افزایی بخش های مرتبط با پیگیری برنامه های کلان از جمله موضوع غذای پایدار، پایش آفت کش ها در محصولات خام کشاورزی، طرح حمایت از بیماران سلیاک، فرهنگ سازی غذا و تغذیه سالم، رسیدگی به مشکلات صنایع غذایی، آشامیدنی استان فارس و پیگیری رفع مشکلات مربوط به تغذیه سالم در سطح استان از دیگر اقدامات انجام شده در مدیریت نظارت بر موادغذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه بوده است.
تشکیل کمیته استانی پیگیری کنترل سموم آفت کش و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی با تشکیل چهار نشست استانی در سطح کلان استان و ۳ نشست بین بخشی در سال ۱۴۰۲، ممنوع شدن عرضه سموم و آفت کش های غیرمجاز در استان فارس، الزام اجرای طرح «QR Code» در ۱۰ درصد مزارع و باغ های استان فارس، تغییر شیوه نمونه برداری از سطح عرضه و میادین به نمونه برداری از مزارع در استان فارس و الزام به عرضه محصولات گواهی شده در غرفه های شهرداری شیراز از دیگر مواردی بود که به عنوان دستاورد مدیریت غذای معاونت غذا و دارو دانشگاه در این نشست خبری از سوی مدیر نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه عنوان شد.
او درباره جلوگیری از برداشت غیرمجاز نمک از دریاچه مهارلو نیز گفت: اعلام ممنوعیت برداشت از دریاچه مهارلو به واحدهای تولیدی، اعلام موضوع به سازمان های نظارتی و درخواست همیاری جهت کنترل برداشت غیرمجاز از دریاچه، تشکیل پرونده تخلفات واحدهای تولیدی و ارجاع به مراجع قضایی، تـشکـیل سـه جلسه استانی در خصوص ایجاد هماهنگی بین سازمان های متولی، اجرای دستور دادستان در خصوص ممانعت برداشت و اجرای گشت مشترک با سازمان صنعت، معدن و تجارت و نظارت بر معادن آبی نمک دریاچه مهارلو از جمله اقدامات انجام شده در این حوزه است.

انجام تهاتر بانکی و مالیاتی و نفتی به ارزش نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان به شرکت های پخش و توزیع دارو
مدیر نظارت بر دارو، فرآورده های بیولوژیک و مواد تحت کنترل معاونت غذا و داروی دانشگاه نیز در این نشست خبری از انجام تهاتر بانکی، مالیاتی و نفتی به ارزش نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان به شرکت های پخش و توزیع دارو، راه اندازی کمیته خرید دارو در بیمارستان ها با هدف منطقی نمودن خریدها و جلوگیری از هدر رفت داروها و راه اندازی کمیته مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور در شهرستان ها و ارائه گزارش ماهانه به این معاونت در دانشگاه خبر داد.
دکتر «الهام کریمیان» افزود: برگزاری نشست های مشترک انجمن صنعت پخش، انجمن داروسازان با معاونت غذا و دارو در راستای تعامل و همکاری هرچه بیشتر و رفع چالش های داروسازان و شرکت های پخش، الزامی شدن نسخه نویسی الکترونیکی در استان فارس، کسب رتبه نخست در به روز رسانی«GLN» های داروخانه ها نیز از دیگر دستاوردهای مدیریت دارو، فرآورده های بیولوژیک و مواد تحت کنترل معاونت غذا و داروی دانشگاه است.
آنالیز سالانه ۷ هزار نمونه فراورده های غذایی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی، طبیعی، سنتی و دارو
مدیر آزمایشگاه مرجع معاونت غذا و داروی دانشگاه نیز دیگر عضو این نشست خبری بود که به ارایه گزارش فعالیت های آزمایشگاه رفرانس غذا و دارو پرداخت و گفت: آنالیز سالانه ۷ هزار نمونه فراورده های غذایی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی، طبیعی، سنتی و دارو با انجام ۳۵۰ هزار آزمون از انواع میکروبیولوژی، شیمی، سم شناسی، بیولوژی؛ آنالیز سالانه هزار و ۴۰۰ نمونه از محصولات خام کشاورزی در کلان منطقه قطب ۵ کشوری از لحاظ باقیمانده سموم آفت کش ها، نیترات و فلزات سمی، ارتقای توانمندی در شناسایی و اندازه گیری تعداد سموم دفع آفات نباتی برای پایش محصولات کشاورزی به ۲۷۰ نوع سم از جمله فعالیت های آزمایشگاه رفرانس غذا و دارو بوده است.
دکتر «مرضیه راشدی نیا» شناسایی محصولات تراریخته با روش مولکولی PCR؛ شناسایی و اندازه گیری انواع افزودنی ها و نگهدارنده های غذایی، فلزات سمی سرب، کادمیوم، جیوه، آرسنیک، شناسایی و اندازه گیری انواع آلاینده های سرطانزا انواع آفلاتوکسین ها و سایر مایکوتوکسین ها، پلیمرها، پلاستی سایزرها، دیگر آلاینده های خطرناک مانند متانول، داروهای غیر مجاز؛ شناسایی تقلبات غذایی انواع اسانس ها، شیرین کننده های مصنوعی، تقلبات فراورده های گوشتی شناسایی گونه های نامتعارف جانوری با روش مولکولی PCR ؛ اندازه گیری گلوتن در فراورده های مصرفی بیماران سلیاکی و تشدید نظارت بر آزمایشگاه های شرکت های تولیدی LPRP و آموزش و بازآموزی مسولان فنی کارخانه ها به میزان ۲ هزار نفر ساعت نیز از دیگر فعالیت های انجام شده در این حوزه عنوان کرد.
صدور پروانه ساخت محصولات با فناوری پیشرفته برای نخستین بار در کشور
مدیر نظارت و ارزیابی تجهیزات پزشکی نیز در این نشست خبری از صدور پروانه ساخت محصولات با فناوری پیشرفته برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: محصولات دانش بنیان که برای نخستین بار در کشور ساخته شده اند، از سوی مدیریت نظارت و ارزیابی تجهیزات پزشکی مورد ارزیابی قرار گرفته و پروانه ساخت این محصولات صادر شده است.
مهندس «محمد امین کشاورز» افزود: پروب های سونوگرافی و اکوکاردیوگرافی؛ تجهیزات اندوسکوپی قابل انعطاف شامل گاستروسکوپ، سیستوسکوپ، کلونوسکوپ، برونکوسکوپ که در سال ۱۴۰۱ از آنها رونمایی شد، از جمله محصولات دانش بنیان است که برای نخستین بار در کشور ساخته شده اند.
او در مورد آمار تشکیل پرونده برای متخلفان و ارجاع به مراجع قضایی، به بیش از ۷۷۰ میلیارد ریال تخلف تجهیزات پزشکی قاچاق و کشف بیش از ۲هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال گرانفروشی در حوزه تجهیزات پزشکی نیز اشاره کرد.
نشست خبری معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در مجتمع فرهنگی آموزشی ولایت دانشگاه برگزار و به پرسش های خبرنگاران نیز، پاسخ داده شد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

باهر جمعه , ۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۱

آبیاری با فاضلاب هم کماکان در اطراف و اکناف شیراز و شهر صدرا و ….برقرار هست که باید پایش مستمر گشته و جلوگیری گردد.ان هم در حدود دو هزار هکتار.

آخرین اخبار