چاپ کد خبر: 124970
11 آبان 1402

روشی ارزان برای جمع آوری آب باران برای خانه و باغ شهری

نحوه جمع آوری آب باران

ذخیره آب باران یک راه عالی برای صرفه جویی در منابع آب و صرفه جویی در هزینه قبض آب است. آب باران یک منبع رایگان و طبیعی است که می‌تواند برای اهداف مختلفی مانند آبیاری باغ و باغ شهری ، شستشوی توالت‌ها و حتی شستن لباس‌ها و ظروف استفاده شود.

در این گزارش ، مزایای ذخیره‌سازی آب باران و روش‌های مختلفی را که می‌توانید برای این کار استفاده کنید، بررسی خواهیم کرد.

شما می توانید با جمع آوری آب باران برای آبیاری در بشکه یا مخزن، از یک منبع حیاتی صرفه جویی کرده و پس انداز کنید. شاید باورش سخت باشد، اما یک سوم کل آبهای مسکونی برای آبیاری  باغچه ،باغشهری  وباغ ها است. 

چرا باید آب باران را ذخیره کنیم؟

از آنجا که به نظر می رسد خشکسالی، سیل و الگوی آب و هوایی غیر قابل پیش بینی در حال افزایش است. بسیاری از مردم توجه خود را به سمت استراتژی های آب در خانه معطوف کرده‌اند. به ویژه اینکه چگونه می‌توانند بارندگی های اضافی را برای استفاده در باغ ذخیره کنند. در اینجا مخازن و بشکه های آب باران نقش خود را ایفا می‌کنند.

در بعضی از مکان ها، مانند استرالیا، که دوره های طولانی و خشک باغبانی را به چالش می کشد. مقررات دولتی استفاده از آب آشامیدنی را در باغ ها محدود می کند. بسیاری را به راه اندازی مخازن آب باران برای نیازهای آبیاری و تغییر جهت استفاده از گیاهان بومی ترغیب می کند. در جاهای دیگر، مانند انگلیس، دستورالعمل‌های مسکونی برداشت آب باران در پاسخ به کمبود آب ناشی از استرس جمعیت زیاد در حال ظهور است.

به همین دلیل و دلایل دیگر، صاحبان خانه در سراسر جهان شروع به درک ارزش مخزن جمع آوری آب باران می کنند. این مواردی است که هنگام افزودن مورد به ملک خود باید در نظر بگیرید.

چرا از آب باران استفاده کنیم؟

علاوه بر اینکه با کاهش مصرف، خدمات بزرگی به تأمین آب آشامیدنی جهان ارائه می دهید. ممکن است با تلاش نسبتاً کمی بتوانید قبوض آب خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. به علاوه، می توانید با استفاده از آن آب برای آبیاری یک باغ سبزیجات، قبض مواد غذایی خود را کاهش دهید. حتی ممکن است بتوانید استفاده از آب را به مصارف ثانویه در خانه (مانند شستشوی توالت) گسترش دهید.

روش ساخت سیستم ذخیره آب باران

این یک پروژه  DIY (اونو خودت بساز) است، به شرطی که ناودان نصب کرده باشید (که اکثرا نصب می‌شود)، افزودن بقیه ابزار و لوازم کار چندان دشواری نیست.

برای تمیز کردن آب باران و جلوگیری از ورود مواد اضافی فقط به یک  فیلتر نیاز دارید که هنگام خرید مخزن، معمولاً دستورالعمل ها در آن گنجانده می شود.

اگر برخی از ویژگی های خاص سقف یا باغ شما مانع از انجام کار توسط خود شما می شود، استخدام یک محوطه ساز با تجربه در سیستم‌های برداشت آب باران را در نظر بگیرید.

نکاتی که باید در نظر داشته باشید

  • آلودگی های احتمالی در آب روان باران 

اطمینان حاصل کنید که قبل از رسیدن آب باران در مخزن شما، از کجا استفاده می شود. به عنوان مثال نمی خواهید گوجه فرنگی های خود را با آب آلوده به سرب اسپری کنید.

  • هزینه و مواد مورد نیاز

به طور کلی با فرض اینکه شما یک بشکه یا مخزن زمینی خریداری می کنید. و خودتان آن را نصب می کنید. هزینه می تواند بسیار کم باشد. این اساساً به مواد بشکه ای که انتخاب می کنید، به علاوه لوازم جانبی انتقال دهنده و فیلتر، برمی گردد.

گزینه های مختلف برای انواع مخزن آب

 استفاده از بشکه چوبی برای ذخیره آب

روشی ارزان برای جمع آوری آب باران برای خانه و باغ شهری

بشکه های چوبی با آن ظاهر روستایی یکی از جذاب ترین گزینه هاهستند. هرچند مراقب نشت باشید، زیرا وقتی چوب خشک می شود، کمی منقبض می شود و شکاف هایی در بشکه باقی می ماند. اما غالباً می توانید انواع آن را به صورت آنلاین با قیمت بسیار کمتری تهیه کنید. فقط مطمئن شوید که می دانید برای چه چیزی استفاده شده است و هر نوع آلودگی را در نظر بگیرید.

 گزینه بعدی بشکه فولادی

مخزن فولادی

بشکه فولادی. این یکی از متداول ترین مواد مخازن است که به دلیل ظاهر زیبا و کم هزینه است. بعضی از مخازن استیل حتی درون خود “مثانه” های وینیل (گونی) دارند که در واقع آب را نگه می‌دارند. اندازه آنها اغلب در ابعادی بسیار بزرگتر از آنچه در اینجا نشان داده شده است، پیدا می‌شوند و یافتن آنها در فروشگاههای لوازم خانگی مشکل تر است. اگر به این مواد علاقه دارید، ممکن است بخواهید “مخازن” را در مقابل “بشکه” جستجو کنید.

 مخازن بتونی ذخیره آب

مخزن بتنی

مخازن بتونی یک گزینه بادوام است که می تواند یک ویژگی انعطاف پذیر در طراحی فضاهای بیرونی شما باشد. زیرا از لحاظ تئوریک می توانند اشکال مختلف داشته باشند. ظاهراً بتن همچنین دارای اثر جانبی متعادل سازی سطح pH آب اسیدی باران است. طراحی و اجرا بهتر است توسط متخصصان انجام شود.

 مخزن فلزی گالوانیزه

مخزن گالوانیزه

مخازن فلزی گالوانیزه و محصور کمی گرانتر هستند. و دارای یک مهر و موم هستند که اجازه می دهد مخزن به سیستم آب آشامیدنی متصل شود. این محصولات معمولاً توسط شرکتهایی که متخصص برداشت آب باران هستند فروخته می شود.

مخازن پلاستیکی

منبع پلاستکی

سبکی مخازن پلاستیکی آنها را به یک انتخاب محبوب DIY تبدیل می کند. خصوصاً به این دلیل که انواع مختلف آن ها رنگ و شکل دارد و در اکثر فروشگاه های لوازم خانگی با قیمت پایین موجود است. اطمینان حاصل کنید که به رنگهای تیره تر بچسبید تا نور خورشید به آب شما نرسد. و باعث شکوفایی جلبک ها شود. و به خاطر داشته باشید که انواع مختلف و کیفیت بشکه های پلاستیکی وجود دارد. بنابراین ممکن است ابتدا بررسی های مصرف کننده را به شما کمک کند.

مخازن فایبرگلاس
مخازن فایبرگلاس نیز وجود دارد. که به اندازه کافی محکم هستند تا در زیر زمین نیز مورد استفاده قرار گیرند.

F fiberglass tank jpg

محاسبه آب مورد نیاز برای آبیاری باغچه ، باغش شهری یا باغ

شاید این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که چه مقدار آب باران برای آبیاری باغ خود نیاز دارم؟

این بستگی زیادی به باغ، آب و هوا و عادات آبیاری شما دارد.

قبل از خرید مخزن باران، این آزمایش را برای ارزیابی نیاز آب خود امتحان کنید:

یک گالن خالی (یا هر ظرف بزرگتری که گالن ها یا لیتر روی آن علامت گذاری شده اند) بردارید. به باغ خود بروید و شلنگ خود را به فشاری که دوست دارید باغچه خود را آبیاری کنید، روشن کنید.
چه مدت طول می کشد تا آن گالن پر شود. تعداد گالن ها تقسیم بر تعداد دقیقه، سرعت جریان GPM (گالن در دقیقه) است که معمولاً در آن آب می دهید.
به طور معمول چند دقیقه طول می کشد تا شلنگ با همان سرعت جریان کار کنید. دقایقی را با GPM که قبلاً محاسبه کرده اید ضرب کنید تا تعداد کل گالن هایی را که برای یک جلسه آبیاری در باغ خود استفاده می کنید پیدا کنید.

اگر سیستم بارانی یا قطره ای دارید اما میزان جریان آن را نمی دانید، می توانید آزمایشی مشابه را انجام دهید و برای استفاده کامل از آب در فضای باز آن را اضافه کنید.
قبل از خرید بزرگترین مخزن آب باران که می توانید پیدا کنید، سعی کنید میزان جریان خود را تنظیم کرده و دوباره آزمایش کنید.

بسیاری از مردم متوجه نیستند که باغ هایشان را بیش از حد آبیاری می کنند فقط به این دلیل که فشار آب زیادی دارند.

انتخاب مخزن بر اساس نتایج
محاسبه ظرفیت یک مخزن برای ذخیره آب باران گام مهمی در تعیین اندازه و طراحی سازه است. ظرفیت یک مخزن مقدار آبی است که می تواند در خود نگه دارد و بر حسب متر مکعب یا فوت مکعب اندازه گیری می شود.

 عوامل دخیل در محاسبه ظرفیت مورد نیاز یک مخزن برای ذخیره آب باران 

هنگامی که بدانید چند گالن برای آبیاری باغ شما لازم است. می توانید ببینید که چند بشکه آب به شما می دهد. به عنوان مثال، اگر برای آب دهی به باغ سبزیجات خود روزانه به ۱۰ گالن نیاز داشته باشید و یک بشکه ۵۰ گالنی بخرید. در این صورت یک بشکه کامل به مدت ۵ روز باغ سبزیجات  را آب می دهد.

بهترین زمان برای انجام این پروژه
این پروژه یک تعطیلات آخر هفته عالی قبل از شروع بازندگی را در کنار خانواده ایجاد می کندو شما می توانید به محض شروع اولین باران، نتیجه کار خود را ببینید.

دقت کنید: اگر در مورد مواد بام خود یا مواد سطح دیگری که آب باران را از آن جمع می‌کنید مشکوک هستید، آزمایش آن را در نظر بگیرید. حداقل، در مورد آلودگی های احتمالی که از نوع سقف شما ناشی می شود، حتما بررسی و تحقیق کنید.

هنگامی که از آب مخزن برای آبیاری سبزیجات خوراکی استفاده می کنید اهمیت بیشتری پیدا می کند، در این صورت هرگونه آلودگی مصرف می شود.

بسته به مکانی که در آن قرار دارید، مخزن اندازه خود را بر اساس شکل سقف و آب و هوا بارندگی روزانه نیز بسیار مهم است. اگر از سطح سقف خود ومقدار بارندگی اطلاع دارید، به شما می گوید که چند گالن می‌توانید جمع کنید. بدیهی است که هر بشکه کوچک زودتر سرریز می کند.

آیا شما در باغ خود از آب باران استفاده می کنید؟

نحوه ذخیره و استفاده از آن را در نظرات برای ما بنویسید

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ