چاپ کد خبر: 136462
17 اسفند 1402

علت انواع مشکلات و بیماری های گیاه بگونیا و درمان آن

گاهی مشکلاتی برای گیاه بگونیای شما پیش می آِید که ممکن است نگران کننده باشد.اما با شناختن تمام مشکلات و بیماری هاو راه های برای درمان دیگر جای نگرانی نخواهد ماند با ما در ادامه همراه باشید تا شما را با انوع بیماری ها و مشکلاتی که ممکن است برای گیاه بگونیا بوجود بیاید آشنا کنیم.

مشکلات و بیماری گیاه بگونیا

در میان انواع مختلف گل ها و گیاهان آپارتمانی، نگهداری از گل بگونیا به دلیل برگ های خوشرنگ، زیبا و همیشه سبز بودنش بسیار پر طرفدار است. اما برای اینکه از زیبایی خیره کننده این گل مدت زمان بیشتری استفاده کنید باید به خوبی از آن مراقبت کنید و هر روز آن را بررسی کنید و علت هر گونه تغییرات آن را بررسی کنید تا بتوانید از بروز مشکلات و بیماری های گل بگونیا عروس، خالدار، مخملی، رکس و هیمالیس جلوگیری کنید. اما به دلیل اینکه گاهی گریزی از بیماری ها و مشکلات گیاهان نیست، باید علت مشکلاتی مانند زرد، ریختن، سوختن و خشک شدن نوک برگ بگونیا خالدار، عروس، مخملی و رکس را بدانید تا بتوانید به سرعت بهترین راه درمان را برای آن ها پیدا کنید.

علت خشک شدن برگ بگونیا

دلایل مختلفی باعث بروز چنین مشکلی می شود. علاوه بر اینکه مهم است این مشکل از کجای برگ ها آغاز می شود. اما دلیل اصلی خشک شدن برگ های بگونیا خالدار یا سایر انواع این گیاه نا مساعد بودن آب و هوا و گرمی بیش از حد هواست. به طور کل نیز اگر نوک برگ ها خشک شود نشانه گرم بودن هوا و کمبود آب به صورت همزمان است. اما اگر همه برگ ها خشک شوند به دلیل آفتاب زیاد است. چرا که بگونیا از نور مستقیم و شدید آفتاب خوشش نمی آید. بنابراین سعی کنید آن را پشت شیشه پنجره نگهداری کنید.

علت سوختن و خشک شدن برگ بگونیا

یکی از مشکلات و بیماری های رایج بگونیا، خشک سوختن برگ های آن و چروکیده شدن آن هاست. علت سوختگی و خشک شدن نوک برگ بگونیا خالدار، عروس و مخملی نور زیاد است. چرا که نور مستقیم خورشید باعث سوختن برگ ها می شود. علت سوختن نوک برگ ها نیز مرطوب نبودن محیط است. از آنجایی که زادگاه این گیاه مناطق استوایی بوده، این گل علاقه زیادی به رطوبت دارد. می توانید در روزهای خشک سال با دستگاه های تهویه هوا و ایجاد رطوبت مصنوعی هوا را برای آن مساعد کنید. از ایجاد حوضچه های مصنوعی برای آن نیز می توانید استفاده کنید.

علت پژمردگی و شل شدن برگ

گاهی متوجه می شویم که حال کلی گلدان ما مساعد نیست. برگ ها شل و افتاده شده اند و بگونیا پژمرده شده است. علت خشک و شل شدن و پژمردگی برگ های بگونیا رکس و خالدار هوای نامساعد محیطی است. چرا که بگونیا هوای گرفته و تهویه نشده را دوست ندارد. به طور مثال جمع شدن بوی گاز در محیط و کمبود اکسیژن آن را اذیت می کند. بنابراین سعی کنید زمانی که هوا مساعد است کمی پنجره را باز نگه دارید تا هوای تازه داخل بشود.

کوچک و کم رشد شدن برگ های جدید

این مشکل به دلیل کمبود مواد مغذی خاک و یا متراکم بودن ریشه ها و کمبود جا برای آن ها ایجاد میشود. ابتدا گلدان را بررسی کرده و در صورتی که ریشه ها از سوراخ های زیر گلدان بیرون آمده زمان تعویض گلدان فرا رسیده است و باید آن را با گلدانی با یک سایز بزرگتر تعویض کنید و در غیر این صورت لازم است که به تغذیه مصنوعی مطابق با دستور به رشد گیاه کمک کنید.

مشکلات و بیماری گیاه بگونیا

علت خشک و زرد شدن برگ بگونیا

قبل از هر چیز باید بدانید شیوه صحیح آبیاری انواع بگونیا مرطوب نگه داشتن خاک است. این رطوبت باید به حدی باشد که خاک غرق آب نشود وگرنه ریشه گیاه می پوسد. علت اصلی خشک و زرد شدن برگ بگونیا آبیاری بیش از حد است. البته برای اینکه رطوبت بیش از حد اطراف ریشه جمع نشود به خاکی نیاز است که کاملا زهکشی شده باشد. ته گلدان آن را نیز سوراخ کنید تا آب اضافی از ته آن خارج شود و داخل خاک نماند.

خشک و سیاه شدن برگ بگونیا

سیاه شدن برگ ها باعث می شود بگونیای شما به کلی زیبایی خود را از دست دهد. علت اصلی خشک و سیاه شدن برگ بگونیا رکس، عروس و خالدار را باید در سرد شدن بیش از حد هوا جستجو کنید. دمای مورد علاقه این گیاه ۱۵ تا ۲۸ درجه است. شاید بگونیا بیشتر بتواند هوای گرم را تحمل کند، اما هوای سرد، مخصوصا در شب های زمستان باعث می شود برگ ها زیبایی خود را از دست بدهند. برخورد برگ ها با شیشه های سرد پنجره نیز باعث به وجود آمدن این بیماری می شوند.

خم شدن و افتادن برگ ها
زیاد بودن گاز آشپزخانه این مشکل را برای گیاه ایجاد میکند.آن را به محلی با میزان اکسیژن بیشتر منتقل کنید.

علت خشک و قهوه ای شدن برگ بگونیا

این مشکل و بیماری زمانی پیش می آید که متوجه می شوید برگ های بگونیا قهوه ای شده است. این لکه ها با خشک شدن برگ بگونیا متفاوت هستند و باعث از دست رفتن زیبایی برگ های این گل می شوند. چرا که کمی حالت آبکی دارند. علت بروز چنین مشکلی نیز آب پاشیدن روی برگ های گیاه است. چرا که برگ های آن به شدت به غبارپاشی، پاک کردن برگ ها با پارچه و مالش برگ ها یا ریختن قطره آب حساس هستند.

علت ریختن برگ بگونیا

خشک و ریختن برگ های بگونیا، یکی دیگر از مشکلات این گیاه است که باعث نگرانی افراد می شود. دلیل و علت ریزش برگ گل بگونیا خالدار، عروس و رکس اصولا به دلیل قرار دادن گلدان در محیطی بسیار کم نور است. در چنین شرایطی بهتر است برای درمان این بیماری بگونیا، گلدان را پشت پنجره قرار داده یا از لامپ های فلورسنت استفاده کنید. از دیگر دلایل بروز این مشکل نیز کمبود مواد مغذی است. کودهای سه بیست برای رفع این مشکل بسیار مناسب است. در زمستان نیز سردی هوا باعث بروز چنین مشکلاتی می شود.

علت توقف رشد بگونیا خالدار

پیدا کردن علت خراب و خشک شدن برگ های گل بگونیا عروس، رکس، خالدار بسیار ساده تر از پیدا کردن راه درمان عدم رشد آن است. چرا که یکی از بیماری هایی که به وجود آمدن آن به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد، توقف رشد بگونیاست. یکی از دلایل به وجود آمدن آن کمبود مواد مغذی است. در چنین شرایطی یا خاک گیاه ضعیف شده است یا کود کافی به گیاه نداده اید. از دیگر دلیل های گل ندادن گیاه بگونیا خالدار و عروس نیز رشد ریشه و کمبود جای آن در گلدان است. این گیاه به فضای بسیار زیادی برای رشد نیاز دارد.

توقف گلدهی

بخشی از زیبایی بگونیا، گل های زیبای آن به خصوص در نوع عروس و هلندی است. عوامل متفاوتی مانند دمای سرد محیط، کمبود مواد مغذی و هوای گرفته ساختمان باعث عدم رشد گل ها می شود. به همین دلیل لازم است با نزدیک شدن به فصل بهار و تابستان آن را تقویت کنید. اما سعی کنید در دادن کود افراط نکنید، چرا که باعث خشک شدن برگ های بگونیا می شود. همچنین لازم است در زمستان هوای اتاق را گرم نگه دارید.

لوله شدن برگ ها و خشک و چروک شدن آنها از قسمت حاشیه

علت خشک شدن برگهای بگونیا رکس به صورت گفته شده تشنه بودن گیاه و گرم بودن محیط میباشد. فورا گیاه را آبیاری کرده و به مکان خنک تری با دمای ۱۹ درجه منتقل کنید.

بیماری های قارچی و آفات گیاه بگونیا

از دیگر مشکلاتی که برای این گیاه پیش می آید آفات بگونیا خالدار، عروس و هیمالیا و بروز بیماری های قارچی در گلدان آن است. این بیماری ها و نشانه های آن عبارتند از:

آفات: به طور کلی آفت های بگونیا عروس و مخملی که به آن حمله می کنند عبارتند از شپشک آرد آلود و کنه عنکبوتی قرمز. وجود آن ها روی ساقه، برگ و ریشه گیاه نیز باعث خشک شدن و بروز لکه های قهوه ای روی برگ بگونیا و سرانجامریزش و از بین رفتن کامل آن هاست. علائم آن نیز لکه های سفید و تار عنکبوت روی گیاه و خشک شدن برگ بگونیاست.

قارچ بگونیا: قارچ ها باکتری هایی هستند که به دلیل رطوبت و آبیاری زیاد در گلدان ایجاد می شوند. از علائم آن نیز پوسیدگی و سیاه شدن ریشه، لکه های سیاه و آبکی روی برگ هاست.
درمان آفت و قارچ گل بگونیا خالدار کمی سخت تر از درمان سایر بیماری هاست و به سادگی بر طرف کردن مشکلاتی مانند زرد، سیاه و خشک شدن برگ های گل بگونیا نیست. به این دلیل که باید برای بر طرف کردن آن از قارچ کش های مخصوص گیاه بگونیا و حشره کش های مناسب گیاهان استفاده کرد.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار