• 29 / شهریور 1401 / 18:09
 • شناسه خبر : 95151

نماینده کازرون و کوه چنار: فرزندان افرادی که در سایر کشورها بزرگ شدند، ضریب هوشی بالایی دارند

عضو مجمع نمایندگان فارس گفت: وقتی قبولی در رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در داخل کشور دشوار است و زمانی که پذیرش رشته های پزشکی در کشور محدود می شود، آیا نباید مردم فرزندانشان را برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بفرستند، آیا هر فردی که در خارج از کشور تحصیل کرد نباید به کشور بیاید و اگر دوست داشت در همین جا به فعالیت خود ادامه دهد؟

به گزارش اول فارس ، فریدون عباسی با بیان اینکه رشته‌های تحصیلات تکمیلی و تحصیل در این مقطع تا دهه ۷۰ در کشور به صورت کامل رشد نکرده بود به ایلنا گفت: از نیمه دهه ۷۰ به بعد مقرر شد تا رشته‌های دکترا در کشور راه اندازی شود و دولت موظف شد تا از محل صرفه جویی ارزی برای توسعه این مقاطع به دانشگاه ها کمک کند تا به واسطه آن موسسات آموزشی و دانشگاه تجهییزاتشان را تکمیل کنند.

وی با اشاره به اینکه شرط شرکت در آزمون اعزام به خارج و تحصیل  در خارج از کشور تاهل بود، افزود: بسیاری که در این زمان رفته بودند در آنجا بچه دار می شدند و به تبع شناسنامه بچه‌ها در خارج ثبت می‌شد.

نماینده کازرون و کوه چنار در ادامه با بیان اینکه عمده دانشجویان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور به دانشگاه‌های کشورهای غربی اعزام شدند، ادامه داد:  براین اساس  فرزندی که در این کشورها  از این دانشجویان متولد شد چه گناهی دارد که نتواند به ایران برگردد.

عضو کمیسیون انرژی در ادامه با اشاره به اینکه قطعا جمهوری اسلامی هزینه تحصیل افراد را جهت اعزام به دیگر کشورها و بورس پرداخت کرده است، ادامه داد: بعضی از افرادی که برای تحصیل رفتند افراد متاهلی بودند که فرزندانشان در سنین دبستانی بودند که در نهایت این فرزندان با رفتن به مدرسه با آداب آن کشورها آشنا شدند و ادامه دادند.

نماینده کازرون و کوه چنار در ادامه با اشاره به اینکه در مقطعی از زمان جهت تربیت کردن نیروی علمی افراد را به خارج از کشور اعزام کردیم، بیان کرد: در بخش بعد این موضوع به طرح ۹ ماه الی یک ساله تبدیل شد و از آن زمان به بعد دیگر دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به کشورهای خارجی و اروپایی اعزام نشد و در نهایت منجر به تأمین نیروی علمی کشور شد.

فرزندان افرادی که در دیگر کشورها بزرگ شدند ضرایب هوشی بالایی دارند

عباسی با اشاره به اینکه فرزندان افرادی که در آن مقاطع به واسطه مادر یا پدر در سایر کشورها بزرگ شدند و اکنون ۳۰ الی ۴۰ ساله هستند به دلیل ضرایب هوشی زیادی که دارند قرار است مدیران کشور شوند، تصریح کرد: قطعا این افراد روابط داشتند و بدون رابطه هم نبودند.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه صحبت هایی که در گوشه و کنار مطرح می شود مبنی بر دو تابعیتی افراد و فرزندانشان و ….  باید اعلام کنم که این اتفاق جرم نیست، افزود: قطعا افرادی که  برای ادامه تحصیل به خارج از کشور  رفته و در آنجا بچه دار شدند،  برای بچه‌هایشان  شناسنامه گرفته اند.

وی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر جناح های سیاسی بدون این که فکر کنند سرمایه اجتماعی از دست خواهد رفت اقدام به زدن یکدیگر می کنند، بیان کرد: بی شک این درگیری باعث شده تا جناح های سیاسی یکدیگر را  بزنند که در نهایت چوب آن را مردم می‌خورند.

نماینده کازرون و کوه چنار در ادامه با اشاره به اینکه قطعا افرادی که جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور رفتند انسان های بدی نیستند، افزود: برخی از  این افراد بعد از پایان دوره تحصیل‌شان به کشور بازگشتند و در حال خدمت هستند. خیلی‌ها هم هستند که ابدا به خارج نرفتند و  از طریق فضای مجازی با خارج در ارتباطند و حتی امکان جاسوسی  هم  برایشان فراهم است.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه دنیای امروز وابسته بر سرعت و فناوری است و تفاوت های زیادی با سابق دارد، افزود: ذکر این نکته ضروری است که هر فردی با خارج در ارتباط است که جاسوس نیست.

نماینده کازرون و کوه چنار در ادامه با اشاره به اینکه تنها مدیران فرزندانشان را برای ادامه تحصیل به خارج از کشور نمی فرستند، ادامه داد: بعضی از کشاورزان، صنعتگران و بازاریان که فرزندانشان در داخل از کشور نمی توانند در رشته های پزشکی مجوز ورود به دانشگاه ها را کسب کنند به دیگر کشور ها اعزام می کنند.

عضو مجمع نمایندگان فارس با اشاره به اینکه در این شرایط نیاز است تا مسئولان با توسعه و افزایش کیفیت رشته ها در داخل از کشور و به کارگرفتن اساتید از خارج از کشور اقداماتی انجام دهند تا به واسطه آن بتوان پاسخ تقاضای تحصیل در داخل از کشور را بدهیم، ادامه داد: قطعا این مهم باعث می شود تا بسیاری از مسائل و چالش ها پیش نیاید.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه ارتباط با دنیا و تحصیل و کار در خارج از کشور و دیگر کشورها امری اجتناب ناپذیر است و در همین راستا باید اقدامی انجام دهیم که افراد جهت تحصیل از خارج به ایران بیایند، گفت: خوشبختانه این اتفاق در حال  رخ دادن است و در شرایط فعلی تعداد دانشجویان خارجی در ایران زیاد است.

وی با بیان اینکه قطعا افراد خارج از کشور که با ایران همسو هستند و دارای اعتقاد هستند و انقلاب اسلامی را قبول دارند برای تحصیل به ایران می آیند، گفت: در این شرایط نیاز است کمی صبور باشیم تا با عبور از این مقطع بتوان به عنوان یکی از کشورهای مطرح در آموزش عالی در  دنیا خدمات رسانی کنیم.

بیشتر بخوانید:

واکنش استانداری فارس به خبر دستگیری مدیرکل میراث فرهنگی و حواشی حافظیه شیراز
جانباز ۷۰ درصد در استان فارس به شهادت رسید
عکس قدیمی نجار شیرازی و شاگردش در ۱۰۴ سال پیش

ثبت دیدگاه

 • قشقایی

  تاریخ : ۳۱ - شهریور - ۱۴۰۱

  نمک پاشیدن به زخم مردم
  باور نمیکنم این نماینده مردم دو تا شهرستان باشه


 • عدالت

  تاریخ : ۱ - مهر - ۱۴۰۱

  خود و اطرافیانش بررسی دقیق شود حتما موردی دارد که این حرف رو زده وگرنه تا همین پارسال که حزب شون بعنوان نقطه ضعف به دیگران حمله می‌کردند ایشون هم موافق بودند.


 • عدالت

  تاریخ : ۱ - مهر - ۱۴۰۱

  بعدم این ضریب هوشی بالاشون داره میکشه ملت رو