• 07 / بهمن 1401 / 8:47
  • شناسه خبر : 102868

وقتی زیاد می خوابی چه اتفاقی برات می افته؟ نباید های صبحگاهی بعد بیدار شدن از خواب

نیاز به خواب در بدن انسان ها متفاوت است برخی زیاد می خوابند و برخی کم، اما اگر خوابتان زیادتر از حد نیاز باشد مشکلات زیادی برایتان بوجود می آید.


تغییرات وضعیت بدن پس از خواب زیاد
اکثر ما دوست داریم که شب تا صبح هر چه قدر دلمان می خواهد بخوابیم؛ اما صدای آلارم این رویای شیرین را از ما می گیرد. بعضی از افراد هستند که به دلایل مختلف زیادتر از حد نیاز می‌ خوابند و جالب است بدانید که خوابِ بیش از حد هم مضراتی برای بدن دارد و زمانی که شما زیاد می خوابید، در مطلب ” عوارض جدی زیاد خوابیدن ” به‌طور کامل در مورد مضرات زیاد خوابیدن گفتیم، علاوه بر آن اتفاقاتی برای بدن تان می‌ افتد که در این قسمت از بهداشت و سلامت اول فارس برایتان خواهیم گفت.

همیشه احساس خستگی دارید
خواب زیاد نه تنها باعث ایجاد انرژی در شما نمی‌ شود، بلکه خستگی زیادی را هم در بدن تان ایجاد می‌‌ کند. مقدار خواب توصیه شده بین ۷ الی ۹ ساعت برای افراد جوان است که بیش از این مقدار باعث خستگی جسمی و ذهنی می شود.

 

مستعد سر درد می شوید
این یک علامت رایج از زیاد خوابیدن است که به خاطر مشکلات انتقال دهنده های عصبی رخ می‌ دهد. خواب خیلی زیاد سردرد های تنشی را ایجاد می‌‌ کند؛ مخصوصاً اگر خرخر کنید که قطعا با سر درد از خواب بیدار می شوید.

وضعیت مزمنِ شما؛ بدتر می شود
اگر به بیماری مزمن مبتلا هستید، به عنوان مثال مشکلاتی مثل کمر درد، افسردگی یا حتی بیماری‌ های دیگر دارید؛ بدانید که خواب زیاد این وضعیت را بدتر می‌ کند و باعث می‌ شود که مدت زمان طولانی ‌تری به آن دچار باشید؛ حتی مشکلات قلبی را نیز تشدید می‌ کند.

 

خیلی راحت کلافه می شوید
خواب‌ زیاد نه تنها احساس شادی و انرژی بالا به شما نمی دهد، بلکه باعث می شود که با بی حوصلگی از خواب بیدار شوید و احساس خستگی داشته باشید و خیلی راحت کلافه شوید.

زودتر از موعد پیر می شوید
خواب‌ِ زیاد نه تنها صورت را پیرتر می کند، بلکه از لحاظ ذهنی هم شما را پیرتر از حالت عادی کرده و شاید باعث شود که دو سال پیرتر نشان دهید و از لحاظ جسمی و ذهنی هم سن تان بالاتر باشد.


نباید های صبحگاهی بعد بیدار شدن از خواب

به کارهایی که نا خود آگاه و از روی عادت بعد از بیدار شدن انجام می دهید فکر کردید؟ بسیاری از افراد هنگام بیدار شدن در صبح عادت های اشتباه و نادرستی دارند.

آنچه بعد از بیدارشدن در صبح نباید انجام دهید
همه ما برای صبح زود بیدار شدن سخت تلاش می کنیم زیرا پرورش عادات سحرخیزی برای سلامتی بسیار مهم است. در این میان هنگام برخاستن از خواب اموری وجود دارند که نباید آن ها را انجام دهید زیرا سبب تخریب روحیه خواهند شد، انرژی را از بین می برند و باعث کاهش عملکرد مثبت نیز می شوند.

برای ترک این عادات اشتباه باید عزم خود را جزم کنید تا متوجه شوید روز شما بهتر از ان چه که انتظارش را داشتید سپری می شود زیرا کیفیت عادات، کیفیت زندگی را تعیین می کند. در ابتدای ترک عادات ممکن است احساس عجیبی داشته باشید اما به زودی عادات جدید باعث از بین رفتن عادت های بد قبلی خواهند شد.

همه این عادت هایی که در صبح زود دارید ممکن است ذاتا بد نباشند اما بهتر است ظهر یا بعد از ظهر انجام شوند. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک عاداتی ذکر شده اند که هرگز پس از برخاستن از خواب نباید آن ها را انجام دهید.

۱۱ کار و عادت اشتباه که صبح بعد بیدار شدن انجام میدهیم 
۱. به تعویق انداختن زنگ هشدار
هنگامی که زنگ هشدار خاموش می شود از خواب بیدار شوید و روز خود را شروع کنید. به تعویق انداختن زنگ هشدار و تاخیر در برخاستن نه تنها سبب استرس و احساس گناه می شود بلکه می تواند مسبب این شود که هنگام بیدار شدن از خواب احساس خستگی بیشتری داشته باشید. به منظور پیشگیری از شروع چرخه خواب مجدد و احساس ناخوشایند پس از آن، با اولین زنگ هشدار ازخواب برخیزید.

 

۲. چک کردن فضای مجازی
بسیاری از افراد موقع بیدار شدن از خواب رسانه های اجتماعی خود را چک می کنند تا شاهد آخرین شایعات، اخبار و اتفاقات خانوادگی / دوستانه خود باشند. این امر باعث ایجاد احساس استرس خواهد شد زیرا پس از برخاستن از خواب اگر مغز خود را تحریک کنید بدن دچار استرس می شود بنابراین سعی کنید تلفن همراه خود را نادیده گرفته و یک دوش آب گرم بگیرید و صبحانه بخورید تا ذهنتان هوشیار تر شود.

۳. نوشیدن قهوه
فعالیت مغز به محض بیدار شدن از خواب سطح کورتیزول را بالا می برد. نوشیدن یک فنجان قهوه باعث می شود که بیش از حد هوشیار شوید و سیستم نظارت بر کورتیزول طبیعی بدن گیج شده و بعداز ظهر با افت این هورمون مواجه خواهید شد. مطالعات نشان می دهند بهترین زمان برای نوشیدن قهوه روزانه، بین ساعت ۱۰ صبح و ظهر است.

 

۴. انتخاب صبحانه ای فاقد پروتئین
انتخاب پراشکی یا کروسان در وعده صبح بسیار آسان است اما این خوراکی ها باعث افت انرژی شما در اواخر روز می شوند. اگرچه این غذاها ممکن است یک انرژی سریع به شما بدهند اما به احتمال زیاد با قند خون روبرو می شوید که می توانند احساس گرسنگی و خواب آلودگی بیشتری را برای شما ایجاد کنند. درعوض صبحانه ای را انتخاب کنید که پروتئین و چربی با کیفیتی داشته باشد تا بر یک منبع انرژی طولانی مدت متمرکز بوده و عملکردتان را در طول روز بهبود بخشد.

۵. مرتب کردن سریع تخت خواب
بلافاصله پس از بیدار شدن، تخت خواب خود را مرتب نکنید. مرتب کردن سریع رخت خواب باعث می شود که رطوبت در آن باقی بماند و کپک ها رشد کنند. بنابراین مدتی رخت خواب خود را رها کنید تا هر گونه رطوبت آن خشک شود.

۶. تماشای تلویزیون
اگر دوست دارید بلافاصله پس از برخاستن از خواب از اخبار مطلع شوید باید بدانید که سر و صدا سطح کورتیزول را بالا می برد و این راهی سالم برای شروع روز بعد از یک خواب آرام شبانه نیست. هدف این است که صبح ها پس از برخاستن از خواب محیطی ساکت و آرام داشته باشید تا آرامشتان در شروع روز حفظ شود.

 

۷. کنار نکشیدن پرده ها
اگر چه ممکن است روشنایی پس از تاریکی برای چشمانتان یک چالش محسوب شود اما باید بدانید که نباید پرده ها را بسته نگه دارید زیرا صبح، ساعت شبانه روزی را تنظیم می کند و ترشح طبیعی کورتیزول را افزایش خواهد داد.

۸. کشیدن و خم کردن بدن
خم کردن و کشیدن بدن در اول صبح سبب ایجاد احساس خوبی می شود اما باید از انجام آن پرهیز کنید زیرا در طول خواب دیسک های نخاعی مایعات را به عنوان بخشی از یک فرایند طبیعی آبرسانی جذب می کند . کشیدن بدن باعث می شود که دیسک ها منبسط شده و روند طبیعی حرکت مهره ها محدود شوند که خود به خود باعث سفت شدن ستون فقرات می شود و در نتیجه خم شدن و کشیدن بدن بعد از بیدار شدن از خواب بسیار خطرناک خواهد بود.

 

۹. رفتن به سراغ لیست کار ها
اولین ساعت بیداری خود را به عنوان نوعی مراقبه عمل کنید. دندان های تان را مسواک برنید و دوش بگیرید اما از فکر کردن به آن چه باید انجام بدهید خودداری کنید. به وظایف، مهلت قانونی، فشار یا تقویم خود فکر نکنید و درعوض بگذارید افکار و آگاهی شما به سمت داشته هایتان برود و بابت آن ها شکرگزاری کنید و تا می توانید به اتفاقات خوب و مثبت فکر کنید.

۱۰. چک کردن ایمیل
از آن جا که افراد با تلفن همراه خود زنگ هشدار تنظیم می کنند به طور غریزی پس از آن به سراغ ایمیل هایشان می روند. با این امر به شخص دیگری اجازه می دهید تا اولویت های شما را تعیین کند. این مجموعه امور که در صندوق ورودی ایمیل شما وجود دارد بیش از آن که فایده ای داشته باشند عملکرد، موفقیت وخوشبختی شما را از بین می برند.

 

۱۱. گرفتن تصمیم های بیش از حد
شب ها قبل از خواب کمی درباره روز خود تصمیم گیری کنید. داشتن یک برنامه روزمره به شما اجازه می دهد تا صبح کمی با برنامه از خواب برخیزید در غیر این صورت مغز خود را در تصمیم گیری اول روز خسته خواهید کرد. بعضی اوقات این عادات اجتناب ناپذیر هستند اما اگر بتوانید صبح خود را با آرامش شروع کنید در طول روز احساس بهتری خواهید داشت.

برخی مطالب  اول فارس از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

بیشتر بخوانید:

اعلام ساعت جدید کار ادارات و سازمان های استان فارس در سال ۱۴۰۲
عکس های قدیمی سیاه و سفید از شیراز که تاکنون ندیده اید
تست هوش: اگر بتونی قیمت کفش ها را در ۳۰ ثانیه پیدا کنی نابغه ای!

ثبت دیدگاه